Nesimi Usuli Ruhi

Yazar: Abdulbaki Golpınarlı

KAPI YAYINLARI

Klasik Edebiyat ve Tasavvuf Tarihi alanlarında cok onemli bir yere sahip olan Abdulbaki Golpınarlı, Divan Edebiyatının asırlar boyu cok sevilmis uc onemli temsilcisi Nesimi, Usuli ve Ruhi’yi okuyucuyla bulusturuyor. Hurufiligin kurucusu Fazlullah’ın halifesi olan Nesimi, Mansur gibi “Ene’l Hak-Ben Tanrı’yım” turunden asın bulunan sozleri sebebiyle derisi yuzulerek oldurulmustur. Turk Edebiyatında kendisinden sonra bircok sairde Nesimi’nin etkisi gorulur. Usuli de Nesimi’nin takipcilerindendir. Sufi sairler gibi temiz bir sevgiye sahiptir ve guzellerde mutlak guzelligi seyreder.

Divan siirinin en buyuk sairlerinden Bagdatlı Ruhi’nin beyitlerindeyse haksızlıga hic tahammul yoktur. Ham sofular, menfaat ugruna mescide gidenler, buyuklenen sufiler onun acı sozlerinden nasibini alır. Varlık kervanının gocecegi konak, mademki yokluk coludur, kervanına da yuf, kervanbasına da der…

Hurufilik uclemesi denebilecek bu kitapta uc sairin de Osmanlı toplumunu ve zamanım asıp evrensel bir sadaya kavusan mısralarını Abdulbaki Golpınarlı’nın kılavuzlugunda okumak buyuk bir fırsat.

Yayın Tarihi 2014-05-14
ISBN 6055107390
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 232
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 11 x 15.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.