Neden New York Neden Istanbul

Yazar: PAN YAYINCILIK

Neden New York Neden Istanbul isimli kitabımda iki kentin ortak yonlerini ele almaya calıstım. Bu fikir 1992’de, bir is nedeniyle gittigim Venedik’te olusmaya basladı ve on sene sonra New York’ta tamamlandı. Bu calısma, hem Istanbul’u bir Venedikli gozuyle gorebilmemi sagladı, hem de Istanbul’un dil, din ve kulturde New York’u andıran bir acık kent olabilmesi icin neden Osmanlıların gelisini bekledigini anlayabilmeme yol actı. Bu baglantı iki kentin benzerliklerini arastırmamda cıkıs noktam oldu. Aralarındaki 8000 km.’lik mesafe ve 300 senelik zaman farkına ragmen bu iki etnik merkezin acık kent olmada edindikleri basarılar inanılmaz benzerlikler gostermektedir.
Kitabımda her iki kentin ozgurluk mucadelesine olan katkılarından bahsederken, New York’un Amerikan kurtulus savası ve devrimine kazandırdıgı ilerlemeyle, Istanbul’un 1820-1920 arası Dogu Avrupa ve Balkanlarda baslayan milliyetcilik hareketlerine karsı gosterdigi acık kapı anlayısıyla yarattıgı birikim ve basarıyı karsılastırdım. Istanbul’un Batı’ya donuk birikimi sayesinde Turkiye’nin nasıl 1923’te Avrasya’nın ilk ve ornek laik devletini kurabildigini ve ardından basarılı devrimciligini tamamladıgını anlatmaya calıstım.

Turkce’ye cevrilerek Neden New York Neden Istanbul adıyla okurlara sunulan kitap, once A New Yorker By Choice ismiyle Ingilizce yayımlandı. Bunun bir nedeni tarihsel benzerliklerin secilmesinde esas aldıgım bakıs noktasının New York olması ve diger nedeni de konunun once evrensel bir suzgecten gecmesini saglamaktı.

Cevirmen: Saliha Nilufer
Derleyici: Ahmet Gursoy
Yayın Tarihi 2005-04-05
ISBN 9758434772
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 424
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.