Necabettin Muhterem ve Digerleri

Yazar: Deniz Sayın

MEMLEKET YAYINLARI

Deniz Sayın 1994 yılında birkac arkadası ile birlikte “Belediye Dergisi” adlı bir dergi cıkarmaya basladı. Belediye Dergisi tasarımı tamamen Deniz Sayın’a aittir. Dergi, Turkiye’de ilk kez aylık yayın periyodunu tutturdu ve uzun bir sure devam ettirme basarısı gosterdi. Belediyelerde izlenen ve yararlanılan bir kaynak haline gelen bu dergiye Deniz Sayın iki “karakter” kazandırdı. Amacı salt mevzuat icerikli bu dergiyi daha fazla okunur kılmak ve kamu gorevlisi olarak yazamadıgını yazabilmekti.

Necabettin Muhterem bunlardan biri. Necabettin ve Muhterem sozcukleri biri Farsca digeri Arapca es anlamlı sozcukler olup, anlamı “Sayın”dır. Yani “Necabettin Muhterem”, “Sayın Sayın” anlamına gelmektedir.

Deniz Sayın Necabettin Muhterem’i baslangıcta her seye elestirel yaklasan bir aydın olarak konusturur. Belediye Dergisi’nde yayımlanan 12 adet yazısı ana hatları ile bu tur yazılardan olusur. Ancak bu yazılarda sasırtıcı bir sekilde 15 yıl sonra Turkiye’nin gundemine oturan konular tartısılmaktadır. Ornegin Ekim 1997 ayında ilk yazdıgı yazı “Baskanlık Sistemi Nedir Beni Ne Ilgilendirir” baslıgını tasır. 2012 yılında Turkiye’nin gundemine yerlesen bu konu 15 yıl once bu yazıda tartısılır. Deniz Sayın, Necabettin uzerinden parlamenter sistem ve baskanlık sistemi, mizahi bir dille acıklayıp karsılastırdıktan sonra “…cok zengin olmayan ulkelerde bu sistem gercek yuzunu gostermekte, Baltalı Ilah’ın baltası kınından cıkmakta ve Baskanlık sistemi aslına uygun olarak islemektedir.” sonucuna varmaktadır.

Aynı sekilde Turkiye’nin gundemine 2012 yılı sonlarına dogru yerlesen ve uygulamaya gecilen Ombudsman konusu da Kasım 2007 ayında Necabettin Muhterem’in ilgi alanındadır. “Ombudsman Olsun Muı” baslıklı yazıda; Ombudsman mizahi bir dille elestirilmekte ve Turkiye’de uygulanamayacagı tespiti yapılmaktadır.

Yayın Tarihi 2014-12-01
ISBN 6054745531
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 205
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.