Nazım 111 Yasında & Nazım’ın Sanatı Sanatcıların Nazım’ı

Yazar: YAPI KREDI YAYINLARI

Sergide Ibrahim Balaban, Omer Uluc, Mehmet Guleryuz, Tankut Oktem, Mehmet Aksoy Yalcın Karayagız ve Memet Gureli’nin de aralarında bulundugu 36 sanatcının resim ve heykelleri bulunuyor.

Sergiyle aynı adı tasıyan ve Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanan sergi katalogunda yazısı bulunan Turgay Fisekci, Nazım Hikmet’in resim sanatına yakınlıgının kokeninde annesi Celile Hanım’ı izleyerek buyumus olmasının yattıgını belirtiyor. Nazım Hikmet’in bir resim konusu olarak baska ressamlarca tuvallere aktarılması ise, ilkin annesi Celile Hanım’ın calısmalarıyla baslar. Celile Hanım, oglu Nazım Hikmet’in epeyce portresini yapmıstır. 1930’lar Nazım Hikmet’in siirleri ve tartısmalarıyla ulke gundeminin bas sıralarında oldugu yıllardır. Basın ve sanat dunyasında cok sevilmekte, fotografları, karikaturleri yayımlanmakta, ressam arkadasları tarafından resimleri yapılmaktadır.

Nazım Hikmet’i tuvallerinde en cok konu edinen ressamlardan biri Ibrahim Balaban’dır. Nazım ile Balaban Bursa cezaevinde tanısırlar. Balaban, adam oldurmekten hukumlu, yirmi yasında, uc yıllık ilkokul mezunu bir koyludur. Nazım’ın resim yapmasını izleyerek resme ilgi duymus, yine Nazım’ın yetenegini anlaması ve ozendirmesiyle ressam olmustur. Gunumuze dek aralıksız surdurdugu ressamlıgı boyunca, cok sayıda Nazım portresi yanında, temalarını Nazım siirlerinden alan tablolar da yapmıstır.
Nazım Hikmet’i kisisel olarak tanımamıs ama yapıtlarından ve kisiliginden etkilenerek tuvallerinde yansıtan Omer Uluc, Sezai Ozdemir, Irfan Onurmen, Irfan Okan ve Caner Karavit gibi ressamlar, Nazım Hikmet’in hapislik, surgun gibi hayatının trajik yanlarını konu edinip yapıtlarına tasımıslar. Gunumuzun buyuk heykel sanatcısı Mehmet Aksoy’un Nazım Hikmet’i konu edindigi heykelleri de bu sergide bulunan eserler arasında yer alıyor.

Nazım’ın esinlendirici gucu, yalnızca kendi ulkesinin insanları ya da uzun yıllar yasadıgı Sovyetler Birligi’yle sınırlı kalmadı. Japonya’dan Afrika’ya, Kuba’dan Arjantin’e, guclu bir vericinin sinyalleri gibi tum yeryuzune dagıldı.

Nazım 111 yasında – Nazım’ın Sanatı, Sanatcıların Nazım’ı Sergisi’nin amacı Nazım Hikmet’in eserlerini bir katalogda toplamak ve daha sonra kurulabilecek bir Nazım Hikmet muzesi icin kaynak temin etmek.

Yayın Tarihi 2013-01-17
ISBN 9750824418
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 112
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 23 x 29 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.