Muzik Nasıl Ogretilir

Yazar: Mahiye Morgul

KOK YAYINCILIK

Temel muzik egitiminde amac cocugun muzik kulturu ile donatılmasıdır. Diger bir anlatımla temel muzik egitiminin amacı muzik kulturu ekmektir.

Insan beyni, ritmik olan seyleri algılayabilme ozelligindedir ve muzik sayesinde beyne ritmik uyaranlar gonderebilmektedir. Ornegin sarkı soyleyen cocugun beyni yuzlerce kez ritmik uyarılmaktadır.

Cocuk muzik kulturuyle okuldan once aile ortamında tanısır. Muzik egitimcisi ne kadar donanımlı olursa olsun, okulda verilen egitim okulda kalıyorsa ve ailede desteklenmiyorsa eksik kalacaktır. Muzik sanatının suzulmus ornekleriyle bebeklik doneminde tanıstırılan cocugun estetik begeni duzeyi daha yuksek olacaktır.

Ailede eger geleneksel muziklerle (Geleneksel Halk Muzigi, Geleneksel Turk Muzigi) veya evrensel cok sesli muzik turleriyle ilgileniyorsa ve bu muziklere konser salonlarında dinleyici olunuyorsa ya da aile bireyleriyle birlikte calma ve sarkı/turku soyleme gelenegi varsa cocuk icin saglıklı bir muzik kulturu var demektir.

Anne-baba kendi tercihlerinin en guzel orneklerini kendileri icin yasarken bu kulturu farkına varmadan cocuklarına aktarırlar. Muzik sanatını hayatın nese kaynagı olarak cocuga hissettirmek en onemli kazanımdır.

Muzik Calısalım (1997), Oyunlu Sarkılar (1998) ve Egitimde Yaratıcı Dramaya Merhaba (1999) kitapları yine yayınevimizden cıkan muzik egitmeni Mahiye Morgul’un egitimcilere, ogretmen adaylarına ve anne-babalara yonelik hazırladıgı yeni kitabını sizlerle paylasmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yayın Tarihi 2006-03-13
ISBN 9754992665
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 204
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19.5 x 27 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.