Mutezile’nin Felsefe Elestirisi & Harezmli Mutezili Ibn’l-Melahimi’nin Felsefeye Reddiyesi

Yazar: Dr. Orhan S. Kologlu

EMIN YAYINLARI

Islam dusuncesinin ana cereyanlarından ikisini temsil eden kelam ve felsefe, cogunlukla ortak ilgi alanlarına sahip olmalarına karsın, bu alanlara farklı yaklasımları sebebiyle birbirlerinden farklı soylemler gelistirmislerdir. Islam felsefesinin ana damarını teskil eden Messailik’in ozellikle Ibn Sina ile birlikte entelektuel bir aktor olarak sahneye cıkması, kelam ile felsefe arasında fırtınalı bir surecin baslamasına yol acmıstır. Gazzali ile baslayan bu surec, felsefenin kelam icerisinde eritildigi Fahruddin er-Razi sonrasına kadar yogun bir sekilde gecmistir.
Bu surecin onemli parcalarından biri de Mutezile’nin son buyuk mutekellimi Harezmli Ibnu’l-Melahimi’dir. Onun Messai felsefeyi reddetmek amacıyla yazdıgı Tuhfetu’l-Mutekellimin fi’r-Redd ‘ale’l-Felasife adlı eseri, felsefeye reddiye geleneginde Gazzali’nin meshur Tehafut’unden sonra yazılan, bilinen ilk eserdir. Bu yonuyle felsefeye reddiye geleneginin baslarında yer alan bir eser olan Tuhfetu’l-Mutekellimin, aynı zamanda felsefeye karsı yazılan en kapsamlı reddiyedir. Hepsinden onemlisi, bu gelenek icerisinde Mutezili bir bakıs acısıyla yazılmıs olan tek eserdir.
Iste elinizdeki bu calısma soz konusu eser uzerinedir. Muellif Tuhfetu’l-Mutekellimin’in detaylı bir tahlilini yaparak genel anlamda kelam-felsefe iliskilerinin, ozelde ise Mutezile’nin felsefeye bakısının anlasılmasına mutevazı bir katkıda bulunmayı ve Mutezili dusuncenin simdiye kadar az bilinen bir vechesine ısık tutmayı amaclamaktadır.

Yayın Tarihi 2010-01-01
ISBN 9944404686
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 408
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.