Mulksuzlestirmenin Yonetimi & 2000’lerde Turkiye’de Devlet ve Kamu Yonetimi

Yazar: Aysegul Sabuktay

NOTABENE YAYINLARI

Bu kitap, giderek daha sık maruz kaldıgımız ‘mulksuzlestirme’ surecleri uzerine bir kitaptır. Neoliberal politikalar, sermayenin yeniden uretimi yoluyla birikim saglayamadıgı durumda, birikimin surdurulmesi icin mulkiyet transferlerinin mumkun hale getirilmesini ve yeni zenginlesme olanaklarının yaratılmasını ongoruyor. Bu nedenle, sermayenin karlılıgını saglayacak yeni yatırım alanları acılması icin yasantımızın bir bolumunun daha, kolektif tasarruftan ’temizlenmesi’, metalastırılabilir olması ya da mulkiyet transferinin saglanması politik bir proje olarak uygulanıyor. Bunun icin gerekli yonetsel mekanizmaların olusturulması da bu surecteki temel adımlar.

Kitap, 2000’lerden itibaren Turkiye’de devletin bicimlenisini David Harvey’in ‘mulksuzlestirme’ kavramıyla iliskili olarak ‘mulksuzlestirmenin yonetimi’ olarak yorumlamasıyla ozgun. Harvey’in ‘mulksuzlestirme yoluyla birikim’ kavramı, Karl Marx’ın kapitalizm analizinde yer alan ‘ilkel birikim’ surecinin, kapitalizmin gelismesiyle sonlanmadıgı, sureklilik tasıdıgı dusuncesine dayanıyor. Turkiye’deki ekonomik krizler ve devlet orgutlenmesi arasındaki iliskiye tarihsel surec icinde bakan kitap; kriz, ekonomik uzun dalgalar, sermaye birikimi sorunları ile devletin bicimlenisinin iliskisi kuruyor.

Tahliye edilmis alanların yatırım alanı haline gelebilmesi icin, yatırım kosullarının, usulunun duzenlenmesi; bu alanlardan tahliye edilen sosyal kesimlerin radikal muhalefet gelistirmeden yonetilebilir hale getirilmesi, yani surecin yonetilmesinin izini suren kitap, 2000’lerde ortaya cıkan bu yonetim anlayısını, Harvey’in “mulksuzlestirme” kavramına gonderme yaparak, “mulksuzlestirmenin yonetimi” olarak adlandırıyor.

Yayın Tarihi 2014-10-24
ISBN 6059020251
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 152
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.