Muhrun Gucu & Islam Devletlerinde ve Osmanlılarda Burokrasi

Yazar: Necati Gultepe

OTUKEN NESRIYAT

Bu kitap Osmanlı devletinin sevk-idare ve yonetim teknigi (burokrasisi) uzerine bir incelemedir. Osmanlı burokrasisi, kendinden onceki Turk-Islam devlet yonetimlerinin asırlarca suren birikimlerinin ozetidir. Osmanlılar bu birikimle, uc kıtada yirmi milyon kilometre karelik cografya uzerinde, sonradan icinden kırk ayrı devlet cıkmıs, farklı din, dil ve etnisiteye sahip milletler toplulugunu, 600 yıl basarı ile yonetmislerdir…

Kitapta yonetim teknigini, yani burokrasiyi formule eden onlarca belgenin analiz ve acılımları yapılarak bu sırlı olusum cozumlenmeye ve anlasılır hale getirilmeye calısılmıstır. Yonetimin ve yonetimle ilgili teskilatın mihenk tası, kamu gorevi yapan burokrasi icinde yetismis, bugun “memur” diye bazen de kucumseyerek baktıgımız “katib”tir. Katib; Osmanlı burokrasisi’nin temeli, “Devlet adamı modeli”nin prototipidir. “Katiblik” gecmiste devlet yonetiminin her alanında aranan gecerli tek kariyerdir.

Eski buyuk tarihciler, Devletlerin kurulus ve kriz donemlerinde ehl-i seyf (askeri sınıf) one gecerlerse de devleti ayakta tutan asıl zumre ehl-i kalemdir derler; “ehl-i kalem” yani burokrat sınıf; her isi, her resmi eylemi kanunlar ve gelenekler cercevesinde, sıkı bir hiyerarsik disiplinle kayda geciren, devlet islerini kanunlara, evraka ve kayıtlara istinaden yuruten ve nesilden nesile aktaran zumre… Iste bunlar hakkında, ilgililerin faydalanacakları, meraklıların hayranlık duyarak meraklarını giderecekleri, bol malzemeli bu calısmayı sunmakla onemli bir eksikligi tamamladıgımızı ve bir hizmeti yerine getirdigimizi umuyoruz.

Yayın Tarihi 2009-08-17
ISBN 9754377330
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 596
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 17 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.