Mostar Koprusu

Yazar: Altan Araslı

AKCAG YAYINLARI

Kanuni bir gun bas mimarı Sinan’ ı huzuruna cagırarak soyle demis:
"Ey koca mimar! Batı’ da gittigimiz en uc ilimiz Mostar’ da oyle bir kopru yaptırasın ki, bu gune kadar esi benzeri gorulmeye; bakan gozu gonlu fethede; Turk’ un adını hatırlata, yasata!"
Iste seyri doyumsuz, yıllarca siirlere, bestelere kaynak olan bu kopruyu, Sinan’ ın kalfası, bir Bosna cocugu olan Hayrettin Aga yapmıs.
Bir hilal sekli vermis ki; bayragımızı andıran, uzerini bembeyaz mermerlerle doseyip, 99 basamak yapmıs ki, Yuca Allah’ ımızın tum guzel adlarınıcagrıstıran.
O gunden sonra Koprumuz, Bosnakların tum dunyası olmus. Onun varlıgında, sevdiklerinin hayali adeta bir arada toplanmıs.
Artık ice isleyen ask sarkılarının, sevda hikayelerinin esin kaynagı hep oymus. Sevgiye, dostluga yonelik tum duyguların gecis yolu o olmus. Kalpler arasında agı da, bagı da hep o kurmus. Tum kurulan dusler onunla butunlesmis.
Ne yazık ki, 427 yıl suren mutluluklarla ortulu Bosnakların bu dunyası 9 Kasım 1993 gunu bir top darbesiyle yıkıldı.
Koprulerini koruyabilmek icin aylarca yoklukla, aclıkla yılmadan mucadele eden Bosnaklar, o gun yasamlarının kaynagını, anlamını yitirdiler. O gun herseyleri, canlarından ote aziz, en degerli varlıklarını kaybetmenin acısıyla kahroldular.
Bu belgesel romanda, Kopru’ nun dununu, hazin sonunu ve Bosna Savaslarını gun gunu yasayacaksınız.
Bosnakların, bir bayraga kavusabilmek icin, vatan diyebilecekleri bir toprak parcasına sahip olabilmek icin, ecdat yadigarlarını yasatabilmek icin verdikleri mucadeleye ictenlikle hayranlık duyacaksınız. Tum bu degerler ugruna cektikleri ızdıraplar, gordukleri iskenceler karsısında takdir ettikleri direnci takdir edeceksiniz.
Bu kitabı okuduktan sonra UNESCO tarafından, "insanlıgın yarattıgı saheser eserler" arasında yer alan "Mostar Koprusu" nun bir sevdalısı da mutlaka siz olacaksınız.

Yayın Tarihi 2004-08-17
ISBN 9753385725
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 384
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.