Moral Dergisi Sayı:52 Temmuz / 08

Yazar: Kollektif

NESIL DERGI GRUBU

Peynirin pesindeki fare

Fare kapanlarını bilirsiniz. Bu kapanlarda fareleri avlamak icin genellikle peynir kullanılır. Peynirin kokusunu alan fare, icgudusel olarak hareket eder ve kapana yakalanarak olur.

Gecici bir sure icin imtihan edilmek uzere dunyaya gonderilmis olan insanı aldatmak icin gunumuzde peynir niyetine bircok sey kullanılmaktadır. Moda, sohret, eglence, para, marka, luks yasam, tuketim bu peynirlerden bazıları. Bu sasalı dunyanın goruntusune ve kokusuna aldanan insan da peynirin pesinde kosan fare misali dunyanın pesinde kosmakta, netice olarak imtihanı kaybetmektedir.

Avrupa’da din savaslarını sona erdirmek icin ortaya cıkan ve Batı’ya ait bir kavram olan "Sekulerizm" Muslumanların dunyasında "Dunyevilesme" olarak kendini gosterdi. Dinden uzaklasarak, dini olanı oteleyerek, dini; hayatının ucuncu, dorduncu belki de sonuncu sırasına koyarak moda, sohret, eglence, para, marka gibi peynir kırıntılarının pesine dustu insan. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in haber verdigi "Dunyevilesme" tehlikesi, gunumuz Muslumanlarını maalesef avladı ve avlamaya devam etmekte.

Aylık genel kultur dergisi Moral Dunyası, Temmuz sayısında kapak konusu olarak "Dunyevilesme" tehlikesini isledi. Dergide, Yazar Suleyman Karacelil, genel hatlarıyla dunyevilesmenin fotografını cekerken Yazar Nazife Sisman, sekulerizmin Muslumanlar icin iman noktasında proplem olusturacak bir noktaya geldigine vurgu yapıyor. Psikiyatrist Doc. Dr. Kemal Sayar, dunyevilesmenin panzehirinin otelerin sesine kulak vermek oldugunu belirtirken ilginc tespitlerde bulunuyor. Omer Faruk Paksu ise dunyevilesmeye karsı durmus ve tum dunyasını bir sepete sıgdırmıs bir insan olarak Bediuzzaman portresini isliyor.

Dunyevilesmenin tum hatlarıyla ele alınmaya calısıldıgı kapak dosyasının haricinde islenen bazı konular soyle:

Pedagog Adem Gunes, Turkiye’de pedagoji ilminin buyuk bir ihmale ugradıgını, gunumuzde cocuklarla ilgili yasanan pek cok sorunun cıkıs kaynagının da pedagoji ilminin ihmali sonucu oldugunu ifade ediyor. Gunes, yetkililerin bu soruna bir an once cozum bulması cagrısında bulundugu soyleside pedagojinin sadece bir ders olmadıgını, bir ilim dalı oldugunu ve bircok bransı ihtiva eden bir bina niteliginde oldugunu kaydediyor.

Yazar Mustafa Ozcelik, dogumunun 800. yılında Nasrettin Hoca’yı bir "Ilim ve Irfan Ehli" olarak tanımlayarak Nasrettin Hoca’nın asli kimligini anlatıyor yazısında. Mihmandar sayfalarında Abdullah Arıdoru’nun Yıldız Ramazanoglu ile yaptıgı soylesi yer alıyor.

Safa Mursel, Turkiye’de Anayasa Mahkemesi’nin verdigi iptal kararının ardından yasanan gelismeleri degerlendirirken Yavuz Bahadıroglu tarihin sayfalarında yolculuga cıkarıyor okuyucuları. Mustafa Calısan, akıcı uslubu ile Guney Afrika’da duzenlenen Risale-i Nur sempozyumunu aktarıyor.

Turk sinemasının en onemli senaristlerinden Omer Lutfi Mete ile yapılan roportaj, geleneksel sanatlarımızdan olan hat’tın islendigi kultur sayfası, yaz aylarında artan kalp krizlerine dikkat cekilen saglık sayfası, OSS’yi atlatan ogrenciler icin meslek seciminde rehberlik edecek egitim sayfası, Afrika’nın yoksul ulkesi Burkina Faso’nun anlatıldıgı gezi sayfası, kutuphane ve bulmaca sayfaları derginin diger dosyaları.

Yayın Tarihi 2008-07-01
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 27 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.