Modernlik Nostaljisi & Kemalizm, Laiklik ve Gundelik Hayatta Siyaset

Yazar: Esra Ozyurek

BOGAZICI UNIVERSITESI YAYINEVI

Yazar bu calısmasında guclu devlet ideolojisi altında calısan yerel siyasal liderlerin ve aktorlerin simdi devlet gudumlu modernlesmenin tarihini ve sembollerinin piyasa gudumlu modernlesmenin yeni hegemonyasının kavramsal cercevesine nasıl ve neden tercume ettiklerine, dahası sıradan yurttasların bu kavramları gunluk yasamlarına nasıl uyarladıklarına cevap arıyor.

Esra Ozyurek bu kitabında, laik devlet ideolojisi, politikası ve sembolizminin ev, isyeri, piyasalar, sivil toplum gibi ozel alanlarda nasıl yeni bir hayat ve mesruiyet buldugunu anlamaya calısıyor. Yazar ‘nostalji’ ve ‘toplumsal bellek’ kavramları uzerinde sıklıkla durarak gecmise, ozellikle de cumhuriyetin ilk yıllarına duyulan ozlemin, toplumun belirli bir kesimini nasıl harekete gecirdigini ve kamusal-ozel, siyasal-siyasal olmayan, mesru-gayri mesru diye gorulen alanlar arasındaki hızla asılan sınırları arastırıyor. Turkiye’de siyasal alanın ve devlet-yurttas iliskileri zemininin kendine ozgu ama kuresel gelismelerle baglantılı bir tarzda nasıl degistigine odaklanıyor.x

Yazar neoliberal sembollerin populerleserek, guclu devlet ideolojileri ve devlet gudumlu modernlesme projelerinin nostaljik anılarıyla yeni baglamlara tercume edildigini gosteriyor. Ozellestirme, piyasa tercihi ve iradecilik gibi neoliberal sembollerle Kemalizmin devletci, ulusalcı ve modernist ideolojisinin sembollerinin 1990’larda beklenmedik bir sekilde ic ice gecisini irdeliyor. Kemalist siyasal, entelektuel ve askeri elit ve onların destek gordukleri sivil kesimlerin, siyasal Islama karsıt olarak, kendi ideolojilerini ve mevkilerini korumak icin devlet otoritesi dısında piyasa gudumlu neoliberal sembollerden sık sık yararlandıklarını savunuyor.

Esra Ozyurek bir antropolog olarak bu kitabında, "iceriden bildigi" Turkiye’ye dısarıdan bakıyor.

Yayın Tarihi 2008-05-06
ISBN 6054238590
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 258
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.