Modernlesme Surecinde Turkiye

Yazar: Murat Tazegul

BABIL YAYINLARI-ISTANBUL

21. Yuzyılın ilk yıllarını yasadıgımız su anda bile Turkiye acısından temel bir sorun varlıgını surdurmektedir. Bu sorun modernlesmedir. Turkiye Cumhuriyeti’ nin seksen yıllık gelisme sureci boyunca yasamaya devam ettigi, sosyal, siyasal, kulturel ve ekonomik sorunları; modernlesme baslıgı altında toplayabilecegimiz ve ozunde degisim olgusunu barındıran sorunlardır.
Bu calısma; Turk Modernlesmesinin, hem Batı’ nın siyasal ve ekonomik emperyalizmine karsı bir bagımsızlık, hem de Batı aydınlanmasının sosyo – kulturel sonuclarının kabulune dayanan, ulusal nitelikte bir kalkınma hamlesi oldugunu goz ardı etmeden, modernlesme surecinde en koklu degisimlerin yasandıgı, Ataturk donemi modernlesme cabalarını ve bunun basındaki kurgusunu incelemektedir.
Incelenen basın organı donemin modernlesme cabalarına yon veren yonetici kadronun bizzat cıkardıgı ve bu cabalarının halka daha iyi anlatılabilmesini ve taraftar kitlesinin cogaltılmasını amac edinen, dolayısıyla donemin ideolojisini yaygınlastırması dusunulen ULKU dergisidir.
Turk Modernlesmesinin, asker-sivil burokrat bir kadro tarafından kurgulandıgı ilk yıllarına ait bu calısmadan hareketle; iki yuzyılı askın bir suredir, Turkiye’ nin onunde bir hedef olarak duran modernlesmenin, neden hala gerceklestirilemedigi ve bunun Turk Modernlesmesi’ nin ozelliklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadıgı sorusu onem kazanmaktadır. Bu calısmanın; size soz konusu sorunun cevabını bulmada, ipucları verecegine inanıyoruz

Yayın Tarihi 2005-01-19
ISBN 9758480804
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 254
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 15 x 22.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.