Modern Bilimin Dogusu

Yazar: Paolo Rossi

LITERATUR YAYINLARI

Modern Avrupa’ya atfedilen degerlerin bir kısmı, hic suphesiz modern bilimle dogrudan iliskilidir. Avrupa’da bilhassa 17. yuzyılda yasanan bilimsel gelismelerin onemi ve bu donemi oncekilerden ayrıstıran bir Bilim Devrimi yasandıgı fikri genel hatlarıyla iyi bilinmektedir.

Italyan tarihci Paolo Rossi, bu gelismeleri, Kopernik, Galileo ve Newton gibi donemin baslıca bilim adamlarının calısmaları ve kisisel oykuleri uzerinden anlatıyor. Yazar, yeni astronomiyi, mikroskopla yapılan kesifleri, fizik ve matematikte cıgır acan fikirleri, zaman ve dogaya iliskin kavramların degisimini anlasılır bir dille acıklıyor.

Modern Bilimin Dogusu ayrıca bilimin kulturle ve felsefeyle olan yakın iliskisini net bir sekilde ortaya koyuyor. Bilimin olustugu kulturel ortamın belirleyiciligini gosterirken, bilimin inanılageldigi gibi, icerdigi kesin dogrularla, kulturel degerlerle iliskili olmadıgı dusuncesinin bir yanılsama oldugu da belirtiyor. Newton gibi modern bilimin babası sayılan bir bilim adamının bile yasamının buyuk bolumunu bugun bilimsellikle hicbir sekilde bagdastırılamayacak arastırmalara adamıs olması gibi orneklerle bilim ve bilim tarihine iliskin bilinmeyenleri okura aktarıyor.

Modern Bilimin Dogusu, bilim tarihi ve modern bilimin kokenlerine ilgi duyanlar icin okunması gereken bir temel eser.

Cevirmen: Nesenur Domanic
Yayın Tarihi 2009-01-08
Orjinal Adı La Nascita della scienza moderna in Europa
ISBN 9750404740
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 328
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.