Mitoloji ve Tarihsellik

Yazar: Cengiz Batuk

IZ YAYINCILIK

Bu calısmada oncelikle mitoloji ve tarihselligi dinsel bir metinde bir arada dusunmenin imkanı arastırılıyor. Asli gunah ogretisinin Hıristiyan tarihindeki izini surerken mitoloji ve tarihsellik sorunu nasıl ortaya cıkarı Asli gunah nereye kadar mitolojik ve nereye kadar tarihseldirı Hıristiyan tarihinde yer alan tasavvurlar tarihsel birer gercek olarak kabul edilebilirler miı Ortada bir mit ve farklı yorumlar mı, yoksa her yorum dogrultusunda gelistirilen yeni bir mit mi varı… gibi sorular, cevaba goturen yolun isaret taslarını olusturuyor. Bunun yanı sıra aynı ogreti cercevesinde ortaya cıkan, gunah ve kotulugun kaynagı sorunları tartısılarak ozgurluk, irade ve tabiatın kotuluk ve gunah uzerinde ne derece bir etkiye sahip oldukları ele alınıyor. Daha once Iz Yayıncılık nesriyatı arasında yayımlanan Tarihin Sonunu Beklemek adlı arastırmanın yazarından
Sınırların gittikce onemini yitirdigi gunumuzde Dinler Tarihi diger bilim dalları arasında one cıkan bir bilim dalı olmustur. Iletisimin artması, insanların farklı kulturlerle ve dinsel geleneklerle muhatap olması, dinsel propaganda malzemelerinin cesitlenmesi (TV, sinema, edebiyat vs.) dogal olarak insanların diger kulturlere olan ilgilerinin artmasına neden olmustur. Bu baglamda insanların neye inandıkları, nasıl yasadıkları, nasıl bir tarihsel birikime sahip oldukları onem kazanmaktadır. Ulkemiz acısından genc bir bilim dalı sayılabilecek olan dinler tarihi alanında son zamanlarda yapılan calısmalar dikkat cekmektedir. Bu calısmalardan birisi de Hıristiyanlıgın asli gunah doktrinini mitoloji ve tarihsellik baglamında inceleyen Cengiz Batuk’un Mitoloji ve Tarihsellik Hıristiyanlıgın Asli Gunah Doktrininin Tarihsel Donusumu..

Kaynagını Adem’in cennette Tanrı’ya karsı isledigi "itaatsizlik" sucundan alan asli gunah ogretisi, Hıristiyan geleneginin en temel sorunlarından birisidir. Bilindigi uzere Hıristiyanlık teolojisini, antropolojisini, soteriolojisini ve eskatolojisini bu ogreti kapsamında temellendirmeye calısır. Zira asli gunah dusuncesi reddedildiginde Hıristiyanlıktan geriye pek bir sey kalmayacaktır. Tanrı’nın tarihe mudahale ederek bedenlesmesinin ana sebebi asli gunahtır. Hıristiyanlık acısından carmıh Tanrı’nın Adem’in gunahına verdigi cevaptır. MS 1180’de yapılan bir resimde Baba Tanrı, canavar Levyatan bicimindeki Seytanı, Davud’un kral ailesinden olusan, ucunda hac ve yem olarak Oglu bulunan oltayla avlarken tasvir edilmektedir. Tanrı, kendi suretinde yarattıgı insanı aldatan Seytanı kandırmak ve tekrar insanı ozgurlestirebilmek icin seytana bir tuzak kurar ve oglunu kullanır. Bu yuzden de gunumuz Hıristiyanlıgını anlamak icin asli gunah doktrinini anlamak zorunluluk arzeder.

Yayın Tarihi 2006-10-20
ISBN 975355642x
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 400
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.