Minyaturlerle Osmanlı-Islam Mitologyası

Yazar: Metin And

YAPI KREDI YAYINLARI

Minyaturlerle Osmanlı-Islam Mitologyası, dini
konularla ilgili kitaplar icin yapılmıs minyaturlerden yola cıkılarak hazırlanmıs Minyatur, Osmanlı-Islam ve Mitologya kavramlarını bulusturan ilk ve tek monografidir.
Dunyanın dort bir yanındaki kutuphanelerde bu tur yazma eserleri altmıs yıla yakın bir suredir arastırıp inceleyen Metin And, hazırladıgı bu kitapta genel olarak mitologya kavramı uzerinde durmus; daglar, agaclar, kuyular, kutsal sular, evrenin yaradılısı, ilk insan, tufan, Hz. Adem’den Hz. Muhammed’e varıncaya kadar peygamberler ve mucizeleri, mahser ve ahiret, melekler, seytanlar, cinler ve onemli yaratıklar, burclar, gezegenler, On Iki Imam, Kerbela-Ta‘ziye-Maktel, ulu kisiler mitologyası,
ask hikayeleri gibi konularda minyaturler esliginde bir kulturel arkeoloji denemesine girismistir.
Basta Osmanlı ve Iran olmak uzere Islam tasvir sanatındaki resmetme anlayısının temelinde yatan hosgoruyu arayan ve verilen her ornekte bunun izlerini, sonuclarını bulmamıza yardım eden, T. S. Halman’ın deyimiyle yazarının bilim yasamının dorugu sayılabilecek Minyaturlerle Osmanlı-Islam Mitologyası, bu kez 50 kadar yeni minyatur eklenerek yayımlanıyor.

Yayın Tarihi 2015-03-12
ISBN 9750813092
Baskı Sayısı 5. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 488
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.