Milliyetciligi Yeniden Dusunmek & Kuramlar ve Uygulamalar

Yazar: ILETISIM YAYINLARI

Sık sık “vatanseverlik”, “ulus”, “milliyetcilik” ve “etnisite” kelimelerini duyuyoruz, hatta kullanıyoruz. Peki, bu kavramların anlamları nedirı Ya da birbirlerinden farklarıı

Aslında anlamları ve aralarındaki fark cogu zaman belirsiz; bazen aynı olguyu tanımlıyor, bazen celisiyorlar. Ortak noktalarıysa, dunyanın kaderini belirliyor olmaları. Bu kavramlara daha yakından bakmak ve hem kuramsal temellerini hem de tarihi yapan olaylardaki rollerini gormek, gecmisi ve bugunu kavrayısımızı etkileyecektir.

Avrupa’nın batısı ve dogusu, Kuzey Amerika, somurge ulkeleri ve Ortadogu… Hepsi farklı deneyimlerle, farklı sebeplerle benzer sureclerden gecti, geciyor. Yok oldugu sanılan milliyetcilik her seferinde geri donuyor.

Aracları bazen tarih, dil, din oluyor; bazen siddet. Avrupa’nın ulus sonrası doneme girdigi dusunulurken kan akıyor; bir yandan kuresellesen insanlık, ote yanda paramparca oluyor. Cokkulturluluk ve butunlesme yolunda kaybolup duruyoruz.

Milliyetciligi Yeniden Dusunmek, dunyamızı bu denli kusatan ama sınırlarını ayırt edemedigimiz soz konusu kavramları genis bir perspektifte, Avrupa kıtasının tarihsel ve guncel elestirisiyle birlikte sunuyor. Kitaba katkıda bulunan Avrupalı akademisyenler; milliyetcilik kuramlarının tarihine ve kaynaklarına, milliyetcilik turleri arasındaki ayrımlara, milliyetciligin farklı cografyalardaki tezahurlerine, kurgulanan tarihlere, gizlenenlere; gozumuzle gorup de anlayamadıklarımıza zihin acıcı bir ısık tutuyorlar.

Cevirmen: Devrim Cetinkasap
Derleyici: Alain Dieckhoff
Derleyici: Christophe Jaffrelot
Yayın Tarihi 2010-02-05
ISBN 9750507380
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 372
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.