Milli Din Arayısı ve Turk Muslumanlıgı

Yazar: Ramazan Yazcicek

EKIN YAYINLARI

Islam’ın temel kaynaklarında ırkcılık acık bir bicimde reddedilmistir. Buna karsılık ırkcılıgın tarih boyunca Islami kılıflar altında zaman zaman ortaya cıkısına da rastlanmıstır. Konuyla baglantılı olarak bu arastırmada oncelikle, tarihte ‘dinsel ırkcılık’ olarak nitelenebilecek olan Umeyyecilik ve Su’ubiyye akımı ele alınıp kavmiyetci anlayısa zemin olusturacak veriler ortaya konulmustur.
Ardından, gunumuzde Turk Muslumanlıgı olarak ortaya cıkan ve akademik cevrelerde de tartısılan egilimin Islam’a uyarlanıs bicimleri irdelenmis, konu, dini-tasavvufi ve tarihi arkaplanıyla birlikte incelenmistir.
Bundaki amac, bir Cumhuriyet projesi olarak start alan ve cesitli evrilmelerle gunumuze degin surekliligini devam ettiren, ozellikle 12 Eylul sonrası cabalarla mukimlestirilmeye calısılan bu modern projenin kendisine dayanmaya calıstıgı verili ve uretilmis tarihi kodları ortaya koymaktır.
Biz Muslumanlar acısından konunun ozu sudur: Mensubiyet ‘Arap Muslumanlıgı’na olmadıgı gibi rucu da ‘Turk Muslumanlıgı’na veya bir baska kavmin Muslumanlıgı’na olmayacaktır.

Yayın Tarihi 2014-03-18
ISBN 9758507498
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.