Mevlana’nın Isıgında Ramazan Sohbetleri

Yazar: Afif Tektas

EREN YAYINCILIK

Meslek olarak muzisyenligi secemese de muzige karsı olan sevgisi her zaman devam eder.1945 yılında yakın dostları Ile Filarmoni Dernegi’ni kurar. Bu dernek, esi ressam Frumet Tektas’ın yonetiminde sanatseverlere buyuk hizmet vermistir. Duzenlenen konserler, sergiler ve konferanslara dunyaca tanınmıs sanatcılar istirak eder.1961 yılında esinin erken vefatından sonra duran faaliyetler,1970’li yıllarda kendisini ve dostları tarafından yeniden canlandırılır. Istanbul Kultur ve Sanat Vakfı kurucuları arasında yer alarak ikinci baskanı olur, ayrıca Istanbul Filarmoni Vakfı baskanlıgını yurutur.

Vefatından bir sure once radyoda kendisiyle yapılan soyleside musikiyi esrarengiz, kutsal bir lisan olarak tanımlar ve Mesnevi’de musiki ile ilgili su sozleri aktarır: ‘Hz. Adem’in evlatlarıyız. Hz. Adem cennette iken felegin seslerini (ritmini) isitti. Bu onda cok buyuk tesir yaptı. Bizler de her zaman onun hasreti icinde yasıyoruz ve o gunleri hatırlıyoruz. Ondan dolayı musikiden zevk alıyoruz.’

Ilk esi Frumet Tektas’ın olumunden sonra kayınvalidesi Fatine Davaz vasıtasıyla Munir Celebi ile tanısarak tasavvuf alemine girer. Esasen batı tarzı egitim ile yetismesine karsın dinine ve inanclarına son derece baglı bir kisilige sahip olan Afif Tektas, bir yandan is hayatına devam etmis, aksamları ise surekli okuyup yazmıs, Munir Celebi ile yaptıkları sohbetleri degerlendirmistir.

Bu sohbet ve okumaların sonucu ortaya cıkan, geride manevi miras olarak bıraktıgı eserler bir dizi halinde ilgililerin okumasına sunulacaktır.

Elimizde Afif Tektas’ın el yazısı ile Arap harfleriye yazılmıs on defter bulunmaktadır. Bu defterler incelendiginde, Afif Tektas’ın son derece titiz, duzenli ve sabırlı bir sahsiyet oldugu goze carpmaktadır. Bu defterler zaman icinde yayınlanacaktır.

Yayın Tarihi 2004-01-01
ISBN 9756372028
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 172
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.