Mesnevi Serhi

Yazar: Ismail Hakkı Bursevi

INSAN YAYINLARI

Ismail Hakkı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin (o. 1273) Mesnevi’sine yaptıgı serhin adına verdigi isim Ruhu’l-Mesnevi’dir.

Bu eseriyle Ismail Hakkı, Turk edebiyatında Mesnevi sarihleri arasında kendine onemli bir yer edinmistir.

Doneminin en onemli sarihlerinden biri olan Ismail Hakkı, Mesnevi’nin ilk kısmını serh etmistir.

Cesitli tarihi kaynaklara dayanarak Bursevi’nin, eserini uc sene icinde tamamlamıs oldugu soylenebilir. Bu donemi Ismail Hakkı’nın olgunluk yılları ve Ruhu’l-Mesnevi’yi de bu donemin ilk urunlerinden olarak degerlendirebiliriz.

Ruhu’l-Mesnevi’de, Ismail Hakkı Bursevi, Mesnevi’nin ilk yedi yuz kırk sekiz beytini serh etmistir.

Diger Mesnevi serhlerinde beyit sayısı ilerledikce serhlerin kısalması, hatta kimi beyitlerin hic serh edilmemesi ve hikayelerin topluca serh edilmesine karsın, Bursevi’nin her beyti ayrı ayrı serh etmesi dikkat cekici bir durumdur.

Ismail Hakkı Bursevi’nin, Ruhu’l-Mesnevi’de klasik serh metodunu kullandıgını soyleyebiliriz. Metni verdikten sonra metin icinde gecen kelimelerin sozluk anlamlarını bir ornekle acıklamaktadır. Kelimelerin acıklanmasını beytin tercumesi takip etmektedir. Bu tercumeler bazen kısa oldugu gibi bazen de daha genis bir sekilde olabilmektedir. Tercumeden sonra, beyitte kastedilen konu orneklerle acıklanmaktadır. Kur’an ve hadisler, acıklamalarda en sık basvurulan iki kaynaktır. Acıklamaları, Bursevi’nin konu ile ilgili ya bir seyin istendigi veya istenmedigi bir dua takip eder. Bu duadan sonra cogu kere Bursevi’nin, anlattıklarını ozetleyen bir manzumesi gelmektedir.

Bursevi, anlattıgı konunun oneminde gore "daha iyi anla", "iyi dusun", "bunun uzerine kıyas et" gibi ibarelerle okuyucunun hem dikkatini cekmekte hem de uyarmaktadır.

Irfan semamızın ki yıldızını, Mevlana’yı ve Ismail Hakkı Bursevi’yi bulusturan bu onemli eser, Mesnevi okurlarına Mesnevi’nin anlasılması yolunda onemli katkılarda bulunacaktır.

Yayın Tarihi 2012-11-08
ISBN 9755744169
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 400
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.