Mersin’den Yukselen Cagdas Ses Nevit Kodallı

Yazar: Evin Ilyasoglu

PAN YAYINCILIK

Kitabın ekindeki CD’de Evin Ilyasoglu ve Nevit Kodallı’nın soylesisi (2003 Mersin Radyosu) ile bestecinin Viyolonsel Koncertosu’nun kaydı yer alıyor.

Evin Ilyasoglu usta bir romancılık teknigiyle Nevit Kodallı’nın yasam oykusunu Mersin’in Gozne yaylasında gecirdikleri bir gunun icine sıgdırmıs. Bir nehir soylesisini andıran anlatıda Gozne Kalesi, Sunturas selalesi ve Gozne yolları, tiyatro dekoru gibi yer alıyor. Nevit Kodallı cocuklugundan baslayıp gunumuze uzanan yasam yolculugunu bu dekorun icinde anlatıyor.

Nevit Kodallı Cumhuriyet’le kurumsallasan coksesli muzigimizin ikinci kusak bestecilerinden. Calıskanlıgı, uretkenligi, kararlılıgı ve dogru bildigini cekinmeden soyleyen karakteriyle tanınan kultur sanat adamımız.
Mersin gibi cok-kulturlu bir ortamda dogmus, kucucuk yasta besteci olmayı aklına koymus. Kulagında yetistigi yorenin tum sesleriyle Ankara’ya yeni kurulan konservatuvara girmis. Ardından Paris’e giderek cagımıza yon veren bestecilerden Arthur Honegger’le ve nice besteciye yol gosteren Nadia Boulanger’yle calısma fırsatı bulmus. Ankara’da yeni kurulan Cumhuriyet’in gecis donemini yasadıgı gibi Paris’te de savas sonrasının gecis donemini yasamıs.
Egitimini tamamlayıp Turkiye’ye dondukten sonra nice muzik kurumunda hizmet vermis, yuzlerce ogrenci yetistirmis, muzik sorunlarımızın iyilestirilmesi icin caba gostermis ve yazdıgı pekcok yapıtla coksesli muzik tarihi zincirinin onemli halkalarından birini olusturmus.
Ataturk Oratoryosu, Van Gogh ve Gilgames operaları, Cumhuriyet Kantatı, Hurrem Sultan Balesi, Sinfonietta, Telli Turna, Ebru, Guzelleme,Viyolonsel Koncertosu, liedler, oda muzigi yapıtları ve piyano parcalarıyla, hemen her ortam icin altmıs yılı askın bir sure duzenli aralıklarla yapıt uretmis.
Kitabın eki olan CD’de Kodallı’nın koncerto alanındaki tek ornegi olan Viyolonsel Koncertosu ve Evin Ilyasoglu ile yaptıkları bir radyo soylesisinin kaydı yer alıyor. Sesiyle, muzigiyle, anılarıyla, tanıklarıyla Nevit Kodallı, Cumhuriyet tarihimizin onemli bir kavsagı olarak karsımıza cıkıyor.

Yayın Tarihi 2009-05-19
ISBN 9944396578
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt
Boyut 20 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.