Mekan ve Musluman Sehir Hayatı & Fes Labirentinin Sınırlarında

Yazar: Simon O’Meara

ACILIM KITAP

Bu kitap modern donem oncesi Musluman Arap sehrinin, yani medinenin yapısal mantıgını arastırarak Muslumanların sehir mekanlarına iliskin akademik bir anlayıs gelistirmektedir. Oncelikli konusu duvar olup Islam hukukunun tarihi bir arastırması niteliginde olan Duvarlar Kitabı’na hususi bir atıfta bulunan bu kitap once duvarın ne manaya geldigini tespit ederek sonra bunu Fes sehrinin labirent gibi karmakarısık olan yapısını analiz etmede kullanmaktadır.

Mekanı bir elestirel analiz kategorisi olarak ele alan ve bu alanda giderek artmakta olan calısmalardan biri olarak, bu kitap bilime asagıda zikredilen katkılarda bulunmaktadır: Metodolojik olarak Islami mimariyi sınırları iyi tanımlanmıs ve bir uzmanın sadece estetik gudumlu bir mesafedengozlemledigi bir nesne olarak goren gelenekle bagını koparmaktadır; bundan ziyade onu ureten toplumun kulturu dahilinde soylemsel olarak bu mimariyi yeniden degerlendirerek onun mantıgına sadık kalır. Hermenotik olarak Kuzey Afrika’nın en eski sehirlerinden birine yeni bir ısık tutar ve dolayısıyla Musluman Arap dunyasının cogunda hala yaygın olan bir cevre tarzını aydınlatır. Ampritik olarak, anaakım calısmaların dikkatine bu cevre tipinin bicimine ve uzun omurlulugune katkıda bulunan hukuki bir soylem ve estetik sunar; duvarlarla ve modern donem oncesi Musluman Arap sehir kulturunun diger sınırlarıyla ve bir dizi tarihi sehrin kurulus hikayeleri hakkında bilgi veren mitik bir paradigmayla mesgul olur.

Musluman sehir toplumu ve felsefesini anlamaya dair yeni bir bakıs acısı sunan bu yenilikci calısma, Islam arastırmaları, sosyolojisi ve mimarisi alanındaki arastırmacıların ve ogrencilerin ilgisini cekecektir.

Yayın Tarihi 2014-07-01
ISBN 9944105590
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.