Medreseden 5 Nolu’ya Nuri Yoldas

Yazar: Arzu Demir

AKADEMI YAYIN

“Medreseden 5 No’luya Nuri Yoldas” kitabı, 12 Eylul’un vahsetine ragmen hayata kaldıkları yerden devam eden ve hala ozgur duslerinin pesinde kosan Nuri Duruk ve ailesinin oykusu. Baba Nuri Duruk’un medresede tanıstıgı sosyalizm mucadelesinde, yolu 12 Eylul doneminde Diyarbakır Zindanı’na dustu. O iceride vahsetin her turlusune tanık olurken, dısarıda esi Elsinet ile ogulları Ozgur ve Onder de 12 Eylul’un bedelini odedi. Cezaevinden cıktıktan sonra yeniden hayata tutunma mucadelesini bu kez, bolgedeki savasın taseronu olan Hizbullah kesti. Hayatta kalabilmek icin binlerce aile gibi, Izmir’e goc ettiklerinde ise bilmedikleri bir dunyada hayat mucadelesi basladı.

“Medreseden 5 No’luya Nuri Yoldas” halklara uygulanan zulum kadar buna karsı durusun da bir oykusu. Sadece trajik bir oyku degil, korku, cesaret, yılgınlık, direnis, umut, umutsuzluk, ofke, nese, insanlıgın butun hallerinin toplamı. Sadece Duruk ailesinin oykusu de degil, zulme ragmen diz cokmeyen insanların oykusu.

Bu kitap 12 Eylul darbesi ve Diyarbakır 5 No’lu Askeri Cezaevi gercegini unutturmamak icin yıllardır yurutulen cabaya kucuk bir katkı. Duruk ailesinin Silvan’dan Amed’e, Amed’den Izmir’e uzanan goc yolu kadar uzun olmasa da yollarda yazıldı bu kitap.

Yayın Tarihi 2012-01-01
ISBN 6055252007
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 104
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 20 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.