Mecnun

Yazar: Michael W. Dols

PINHAN YAYINCILIK

Ortacagda Islam dunyasında delilik kavramını ele alan Mecnun: Ortacag Islam Toplumunda Deli adlı kitap Michael W. Dols’un olumunden onceki surecte buyuk bir ozveriyle tamamladıgı son eseri. Tarih, edebiyat ve sanat kaynaklarını arastıran Dols, Islam toplumlarında deli olarak adlandırılmıs olanlara nasıl davranıldıgı ve bu insanlar hakkında neler dusunuldugunu sorguluyor. Kitapta ayrıca Hıristiyan ve Islam toplumlarının saglıga dair inanısları ve pratiklerinin bir kıyaslaması da sunuluyor.

"Delilik gecmiste oldukca muphem bir kavramdı ve akli dengesi yerinde olmayanları tanımlamanın pek cok yolu vardı. Sonucta ben ortacag Islam toplumunda deliligin anlamlarını acıklamaya calıstım. Boyle bir isi ustlenmenin dogasında olan ciddi
gucluklerden oturu bu mecnun calısması, hicbir sekilde kesinlik gibi bir iddiası olmayan uzun bir toplumsal tarih denemesi olmalıdır. Burada acıga cıkan sey, bu toplumun olagandısı davranısların yorumlanmasında modern batı toplumundan cok daha genis bir musamahaya izin vermis oldugu ve siddete egilimsiz akıl hastalarına fazlasıyla ozgurluk tanıdıgıdır. Delilerin ortacag toplumunda farklı sekillerde asimile edildikleri gercegi sasırtıcı olmayabilir ama Islam kulturunun pek cok onemli yanına da ısık tutar ve cogu zaman bazı seyleri tersten okuma imkanı saglayarak sıradan toplumsal yasantının benzersiz dokusunu yansıtır. Ayrıca Musluman yasantısının butun onemli yanlarının bireyin aklının basında olması gercegine baglı oldugu goz onune alındıgında delilik konusunu marjinal bir endise olarak dusunmemek hem bir hata, hem de yuzyıllardır suregelen bir probleme de duyarsız kalmak olurdu."

Cevirmen: Didem Gamze Erdinc
Yayın Tarihi 2013-04-16
ISBN 6055302214
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 656
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.