Mayatepek Raporları Turk Tarih Tezi ve Mu Kıtası

Yazar: Kemal Senoglu

KAYNAK YAYINLARI

Ulkemizde, ozellikle yakın tarihimize odaklanan komplo teorileri, Kemalist Devrim’in tarihsel konumunu ve rolunu unutturmaya calısmaktadır. Komplo teorisyenleri, Mustafa Kemal Ataturk’un ozel hayatını ve dunya gorusunu sayısız hurafelerle bulandırarak, onderligini yaptıgı devrimin dusunsel kaynaklarını gizlemek istemektedirler. Bir suredir "kayıp Mu Kıtası" ve Ataturk hakkında yapılan yayınlar bu saldırı dalgasının en iyi ornekleridir. Buna gore Kemalizm’in dil ve tarih teziyle "kayıp Mu Kıtası"nı iliskilendirme aracı ise, eski Meksika Maslahatguzarı Tahsin Mayatepek tarafından Ataturke sunulmak uzere hazılanan raporlardır.

Kamuoyunun ilk kez Sacak dergisi sayesinde haberdar oldugu bu raporlarla Ataturk arasında kurulan hayal iliskiler, hem Mustafa Kemal gibi devrimci bir onderi safsatalara inanan biri konumuna indirmekte, hem de Turk Tarih Tezi ve Gunes Dil Teorisi hakkında akıl dısı rivayetler yaymaktadır.

Uzun zamandır kayıp olan Mayatepe Raporları, Kemal Senoglu’nun emek ve gayretleriyle tekrar gun ısıgına cıkıyor. Senoglu’nun Mayatepek’in raporları hakkında yaptıgı calısma, bir donemin dogru anlasılması bakımından onemli oldugu gibi, "kayıp Mu Kıtası" turu akıl dısı rivayetlerle iliskilendirmeye calısılan dil ve tarih tezlerinin yerli yerine oturtulmasını da saglamaktadır.

Yayın Tarihi 2007-02-01
ISBN 9753434731
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.