Mary Berg’in Gunlugu

Yazar: PROFIL YAYINCILIK

15 Haziran 1943
"Uzun zamandır bu deftere hicbir sey yazmadım. Yazmak neyi degistirir; benim gunlugumle kim ilgilenir kiı Pek cok kez onu yakıp yok etmeyi gecirdim aklımdan, ama icimin derinliklerinden gelen bir ses beni engelledi. Ve iste yine o ses, simdi beni son gunlerde duydugum tum korkunclukları yazmaya zorluyor."

Mary Berg, Alman ordusunun Varsova’daki kıskacını biraz daha sıkılastırdıgı bir donemde, on besinci dogum gununde karar verdi gunluk yazmaya. Varsova kusatmasından son ana, Getto Ayaklanması’nın acımasızca bastırılısına kadar multecilerin durumunu, sonradan gormelerin yasamını, zorunlu askerligi, surgunleri ve Alman baskısına karsı yurutulen savasın on safında yasanan kahramanlık ve direnisi oldukca canlı detaylarla kaydetti. Bir muttefik tutuklu takasında ailesiyle birlikte kurtarıldıgında, birkac esyasının arasında dikkatli bir sekilde saklanmıs on iki kucuk defter vardı. Bir yıl gecmeden, yazılarının Amerika’da savas donemine ait bir kitap olarak yayınlanması, gerceklerin acıga cıkmasında kilit rol oynadı.

Simdi ilk kez dunya capındaki okuyucu kitlesi icin yayınlanan bu kitap, gercekligi, ayrıntıları ve dokunaklı yapısıyla dikkate deger bir yapıt. Fakat bu gunluk, sadece bir halkın yasamı ve yok olusu uzerine hazırlanan bir olay raporu degil, Ikinci Dunya Savası’nın en onemli belgesi de sayılmaktadır soykırım ve nefrete son verilmesi cagrısında bulunan mesajıyla sonsuz bir etkiye sahiptir. Bu, hayat dolu bir genc kızın esi gorulmemis acılarla karsılasmasının ve tarihin en karanlık sayfalarından birine yonlendirdigi essiz ısıgın ozel bir hikayesidir.

Cevirmen: Hale Vardar
Cevirmen: Arda Vardar
Derleyici: Susan Lee Pentlin
Yayın Tarihi 2008-03-10
ISBN 9759961060
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 328
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.