Marx ve Insan Dogası

Yazar: Norman Geras

BIRIKIM YAYINLARI

“ Feuerbach, dinsel ozu, insan ozune indirger. Ama insan ozu, tek tek her bireyde dogustan bulunan bir soyutlama degildir. Bu oz gercekte toplumsal iliskiler butunudur.
Gercek ozun elestirisine girmeyen Feuerbach, dolayısıyla:
1-Tarihsel akıstan koparak, dinsel duyguyu kendi icinde sabitlestirmek ve soyut – yalıtılmıs- bir insan bireyini oncullestirmek;
2-Dolayısıyla da bu ozu ancak “tur” olarak, bircok bireyi dogal bir bicimde birbirine baglayan icsel, dilsiz bir genel ozellik olarak kavramak zorunda kalır.”
Karl Marx, Feuerbach Uzerine Tezler
Marx ve Insan Dogası, Marx’ın Feuerbach uzerine tezlerinin altıncısı ile baslayan ve Komunist Manifesto’dan Kutsal Aile’ye, oradan Kapital’e uzanan bir tartısma ekseninde Marx’ın insan dogası uzerine yazdıklarını, Marx’ın insan dogası fikrini reddettigi argumanını ve bu arguman etrafında olusturulan efsaneyi tartısan bir kitap. Uzun bir felsefe ici tartısmayla baslayan kitap cetrefil soruların olası cevaplarını arastırıyor. Sosyalizmin kendinde devrim icin oncelikle yapılması elzem bir tartısma bu.
Yapısalcılık ici tartısmalara da oldukca anlamlı cevaplar veren Geras, “teorik-anti humanizm” hakkındaki elestirisini cok onemli bir tartısmayla gelistiriyor ve sosyalizm imkanını bizlere bir de felsefe vasıtasıyla hatırlatmıs oluyor.

“Altıncı tez Marx’ın insan dogası fikrini reddettigini gostermez. Marx insan dogası fikrini reddetmez. Ve Marx boyle yapmakta haklıdır.”
Norman Geras

Cevirmen: Ismet Akca
Yayın Tarihi 2011-08-03
ISBN 9755160238
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 131
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.51 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.