Martin Eden

Yazar: Jack London

SOSYAL YAYINLARI

Jack London genellikle en olgun eseri olarak gorulen Martin Eden’de kendi zengin yasamının bir kesitini, belki de en genis acılı kesitini hicbir sey gizlemeden gozler onune seriyor. Genc bir adamın kendi kotu kosullarını asmak ve yuksek sınıfların sahip oldugunu sandıgı bilgi ve kulturu elde etmek icin giristigi olumune cabanın oykusunu anlatıyor.

Martin Eden duslerinin nazlı kızını yuksek sınıfın ince zekli, kulturlu insanlarının arasında bulmustur. Yazdıgı yazılarla o kızın narin, uysal ruhuna ulasmaya calısır. Bu kıza duydugu sevgi Martin’i en guzel ve dokunaklı ask oykulerinden birinin kahramanı yapar. Kıza ulasmak icin butun engelleri asmaya, butun acılara katlanmaya hazırdır. Ama sonunda bir yazar olarak zafere ulastıgında, iclerinden biri olmak icin boylesine caba gosterdigi insanlara yakından baktıgında, karsısına cıkan tablo, bu tablonun onun icine soktugu ruh durumu hic de bekledigi gibi olmayacaktır.

Toplumun sorunlarını ele alırken acımasız bir gercekcilik ortaya koyan bu roman aynı zamanda bir idealin pesinden gitmenin o saf ve icten kararlılıgını sergilemesiyle idealizme yapılan en romantik ovgulerden biri ve uzerine kuruldugu zayıf, bireysel zemin cokunce yıkılıp giden bir idealin yurek parcalayıcı oykusudur.

Cevirmen: Deniz Canefe
Yayın Tarihi 2002-12-24
Orjinal Adı Martin Eden
ISBN 9757384267
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 551
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 11 x 18 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.