Marksizm ve Sınıflar & Dunyada ve Turkiye’de Sınıflar ve Mucadeleleri

Yazar: Sungur Savran

YORDAM KITAP

Bugune kadarki butun toplumların tarihi sınıf mucadelelerinin tarihidir.” Marx ile Engels’in kaleme aldıgıKomunist Manifesto’nun bu unlu cumlesindeki “bugune kadarki” ibaresi, bazılarınca “postmodern cag” olarak niteledikleri doneme kadarki anlamına yorumlanmıs olacak ki, ozellikle 1990’lı yıllardan, yani Sovyetler Birligi, Cin ve Dogu Avrupa’da kapitalizmin restorasyonunun hızlandıgı asamadan sonra sınıf politikasının yerini “kimlik politikası”nın aldıgı solda yaygın bir gorus haline geldi.
Ama ote yandan, tam da aynı donemde, burjuvazi neoliberalizm adı altında isci sınıfına karsı kapitalizmin tarihinde gorulen belki de en uzun taarruzu yapıyordu. Durumun tuhaflıgı dikkat cekiciydi: Burjuvazi isci sınıfına saldırıyordu, yani sınıf mucadelesi veriyordu. Aydınlar (sol aydınlar!) ise isci sınıfına donmus, sınıf mucadelesinin onemsiz ya da demode oldugunu telkin ediyorlardı.
Bu kitapta yazıları yayınlanmakta olan yazarlar kendilerini solda yaygın olan bu modadan uzun zamandır ayırmıs insanlar. Uzun yıllardır calısmalarında sınıf kategorisine merkezi bir yer vermis, gerek dunya capında gerekse Turkiye’de toplumun gelismesini sınıf mucadeleleri temelinde kavramayı kendilerine pusula edinmis arastırmacılar.
Burada, bu konulardaki yazılarını bir araya getiriyorlar.
Yazıların konuları genis bir yelpazeye yayılıyor. Marksizmde sınıfların teorik statusu, gunumuzde sınıfların ortadan kalkıp kalkmadıgı, sınıf mucadelelerinde merkezi bir rol tasıyan sendikalar, Turkiye’de sınıfların yapısı, koylulukten Gezi’ye sınıf mucadeleleri bunların bazıları.
Butun bu yazıları birbirine baglayan cizgi ise sınıflı toplumlarda yasanan adaletsizlik ve yabancılasma konusunda ortak bir anlayısı paylasmaları, Turkiye’de ve dunyada sınıf tahakkumune son vererek sınıfsız bir toplum yaratmanın yuce bir hedef olduguna inanmaları.

Yayın Tarihi 2015-05-22
ISBN 6059046244
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 400
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.