Marksizm ve Modernizm & Lukacs, Brecht, Benjamin ve Adorno Uzerine Tarihsel Bir Inceleme

Yazar: Eugene Lunn

DIPNOT YAYINLARI

“Modernizm ile Marksizmin eskimis diye gorulup saldırılara ugradıgı bir zamanda, Eugene Lunn’un bu iki akımın en yaratıcı etkilesim yıllarını ele alan zengin ve ayrıntılı calısması, her ikisinin de hala onemli bir gizilguce sahip oldugunu hatırlatıyor bize. Marksist estetik tartısmalarına deggin bundan daha guvenilir ve titiz bir kılavuz isteyemezdik.” Martin Jay

“Zekayla ve kılı kırk yaran bir ozenle yazılmıs olan bu kitap, birbirinin cagdası dort elestirmeni tarihsel baglama oturturken, Marx’ın boluk porcuk haldeki estetigine ve modernist sanata dair derli toplu ve saglam bir inceleme sunuyor. Marksist estetik alanındaki en verimli gelismelere odaklanan Marksizm ve Modernizm cok iyi arastırılmıs, dort dortluk bir yapıt.”
Terry Eagleton

Bugun modernizm tartısması bircok disiplinin ilgi konusu haline gelmis durumda. Sanat felsefesinden etnolojiye, ekonomiden antropolojiye degin bircok bilim dalının en basat tartısma konularından biri durumundadır modernizm.
Modern cagın icinde dogan ve ona karsı en guclu elestirilerden birini ortaya koyan Marksizmle modernizm arasındaki iliskiyi inceleyen Lunn’un kitabı, Marksist gelenek icinde yer alan Brecht, Adorno, Lukacs ve Benjamin’in goruslerinden ve etkinliklerinden hareketle, Marksist dusunceyle modernizm arasındaki iliskinin tarihsel boyutlarına ısık tutuyor.

Cevirmen: Yavuz Alogan
Yayın Tarihi 2011-02-18
ISBN 6054412075
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 456
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.