Marksizm Tartısmalarına Marksist Bakıs

Yazar: Babur Pınar

SORUN YAYINLARI

Saglı "sol"lu burjuva partileriyle sistemin somurucu isleyisine ve mantıgına karsı cıkmayan "aydınlar, K. Marx ve Marksizm uzerine yeniden dusunmeye basladı.

Kapitalizmin krizi derinlestikce ozellikle liberal "sol" aydınlar ve akademisyen gecinenler arasında birden bire K. Marx merakı boy vermeye basladı. Ancak Marx’ı, korlerin fil tarifinde oldugu gibi herkes ideolojik-sınıfsal konumuna gore gormeye meyilli. Anılan "aydın" takımı Marksizmin devrimci sınıfsal ozunu, terim ve kavramlarını carpıtıp tahrif ederek adeta "yeni" bir "akademik marksizm" sekti uretmeye curet etti. Marx’ın devrimci-orgutlu yasamından dogan proletaryanın sınıf teorisini / pratigini olusturma sureci es gecilerek daha temel eserlerini yazmadan once tuttugu notlar uzerinden "Marx elestirisi" ya da "yorumu" yapılarak Devrimci Koca Marx sıradan bir "filozof konumuna indiriliyor!

Bu halleriyle universite tozu yutmus yarım-aydınların "tutarlı-amaclı-somut bir demokrasi mucadelesine" ve "tutarlı-amaclı-somut bir iktidar-devrim mucadelesine" katkı yapmaları soz konusu degildir. Bunların Devlet, Devrim, Parti ve Partilesme Sorunu uzerine de tutarlı bir eylemlilik ve sozleri bulunmamaktadır.

Kolektif cabalarla urettigimiz kitaba yazarlarımız ozgunluk ve ozgurluklerini koruyarak yaklasmıstır.

Elimizdeki kitap aynı zamanda Devrimci Marksizme sahip cıkmanın bir urunudur.

‘Marksizmin yorumu ve pratikte yeniden uretimi’ gunumuzun en acil ve hayati bir sorunudur.

Yayın Tarihi 2009-01-01
ISBN 9754311785
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 160
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.