Marksist Ekolojik – Iktisat Teorileri & Sosyalist ve Ekolojik Bir Uygarlık icin Tezler 2

Yazar: Liu Sihua

CANUT YAYINLARI

Marx’ın iktisat teorisine gore insanın maddi uretim pratigi, bir yandan insan ile doga arasındaki ekolojik iliskiyi maddesel alısverisi diger yandan insanlar arasındaki sosyo-ekonomik iliskileri kapsamaktadır. Sozunu ettigimiz bu diyalektik birlik olmaksızın, ne gercek bir uretim ne de sosyo-ekonomik surec olabilir. Iste tam da bu nedenle Marx’ın, dogal-ekolojik cevrenin ve dogal-ekolojik iliskinin maddi uretim pratiginin icsel bir ogesi oldugu yonundeki dusuncesi ekolojik-iktisat acısından kilit onemdedir.

Boylece maddesel alısveris sureci ve ekolojinin icsel olgu haline olması Marksist ekolojik-iktisat teorisinin kalbini olusturmaktadır. Dogal-ekolojik iliski, toplumsal uretimin dogal-ekolojik niteligidir ve uretim surecinin dogal-ekolojik niteligini yansıtmaktadır. Toplumsal iliski ise, toplumsal uretimin sosyo-ekonomik niteligidir ve uretim surecinin toplumsal niteligini yansıtmaktadır. Dolayısıyla toplumsal uretim ve yeniden-uretim sureci, sosyo-ekonomik ve dogal-ekolojik niteliklerin organik bir butunlugudur ve birlikte toplumsal uretimin ekolojik-ekonomik temelini olustururlar.

Yazar, ekolojik-iktisadın baslıca bes teorik dayanagı oldugunu savunmaktadır, bunlar Marx ve Engels’in iktisadi teorilerinden ve onların yaratmıs oldugu teorik sistemin butununden rahatlıkla turetilebilmektedir: Marksist dualite teorisi, maddesel alısveris teorisi, butunsel uretim teorisi, genel uretici gucler teorisi ve maddi donguler teorisi.

Yayın Tarihi 2013-03-01
ISBN 6058773790
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 398
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.