Mali Yerinden Yonetim

Yazar: Dr. Tekin Akdemir

NOBEL YAYIN DAGITIM

Son 30 yılda demokratiklesme ve ekonomik etkinligi saglama cabaları cercevesinde kamu mali yonetiminde reforma yonelik uygulamalar hayata gecirilmistir. Gelismis ve gelismekte olan bir cok ulke, bir taraftan yuksek kamu kesimi acıkları ve borc stogunun neden oldugu sorunları gidermek icin kamu harcamalarını kısmak ve butce acıklarını azaltmaya yonelik onlemleri hayata gecirirken, diger taraftan kamu yonetiminde etkinligi ve etkililigi artırarak kamu hizmetlerinin kalitesini yukseltmeye calısmıstır. Kamu hizmetleri talebindeki artısı gecmise kıyasla daha sınırlı kaynaklarla gerceklestirme zorunlulugu, kamu yonetiminin fonksiyonlarının daha etkin gerceklestirilmesini zorunlu kılmıstır. Bu kapsamda yerinden yonetimi hedefleyen reformlar uygulamaya konulmustur.

Yerinden yonetime yonelik reformlarla, kamu kesiminin zayıf performansı, etkinsizligi ve tuketici tercihlerini yeterince dikkate almayan hizmet arzı yapısından kaynaklanan sorunlar, kamu yonetiminde daha fazla katılımcılık, saydamlık ve hesap verebilirlik saglanarak giderilmeye calısılmıstır. Bu amacla bir cok ulkede yerel yonetimlerin gorev ve gelirleri artırılırken, kamu gorev ve gelirlerinin yonetimlerarası tahsisinde optimum bolusumu saglamaya yonelik arayıslara girisilmistir.

Mali yerinden yonetim kavramının teorik boyutlarının yanı sıra, uygulamadan orneklerle ele alındıgı bu calısmada; yerinden yonetimin kavramsal boyutu ortaya konularak, yonetimlerarası iliskilerin dort ayagını olusturan gelir paylasımı, gorev paylasımı, yonetimlerarası transferler ve borclanma konuları alanında onde gelen akademisyen ve burokratların katkılarıyla detaylı bir analize tabi tutulmustur. Mali yerinden yonetimin teorik altyapısını ulke uygulamaları ile iliskilendiren bu acıklamaların yanı sıra, butceleme, saydamlık, hesap verebilirlik, performans olcumu ve mali denetim konuları agırlıklı olarak Turkiye’deki mevcut yerel yonetim uygulamaları ısıgında ele alınmıstır. Mali yerinden yonetimle ilgili teorik calısmalar ve uygulamalara onemli olcude rehberlik etmesi beklenen bu calısmanın yerel yonetimler maliyesi literaturune onemli olcude katkı yapması beklenmektedir.

Yayın Tarihi 2014-04-01
ISBN 6051337715
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 480
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.