Makedonya Gamzesi

Yazar: Ustun Inanc

BABIALI KULTUR YAYINCILIGI

Turkler, Harekat Ordusu ve duzmece bir 31 Mart Vakası… Makedonya Gamzesi, donemin siyasi ve sosyal sartlarını bir arada anlatan yetkin bir kalemin romanı.

Batılılasma yolundaki Osmanlı’nın sancılarını, cagın belirsizligini, Sultan Abdulhamid’e karsı yapılan orgutlenmeleri gercek kisilikleriyle birlikte ele alan roman, aynı zamanda yazar Ustun Inanc’ın, otantik bir Istanbul asıgı, yetenekli bir Istanbul tadımlayıcısı oldugu kadar, birikimli bir gozlem ve tasvir ustası oldugunu da ispatlıyor.

***

“Bakınız efendim! Ben buyuklerime hurmeti her zaman siar edinmisimdir… Ancak memleket davası olunca bu tavrım degisir. Vazifem, Erkan-ı Harbiye Riyaseti’nde Istihbarat Sube mudurlugudur. Pek cok sey biliyorum! Bunların arasında sizin ve Selim Sırrı Bey’in askeri ayaklandırmayı tezgahladıgınız malumatı da vardır! Teyakkuza davetim bu husus icindi… Siz feylesof oldugunuza gore makulu dusunmeli, ona gore hareket etmeli degil misinizı Memleket, felakete suruklenirse perisan olmayanımız mı kalırı”
“Yani askeri ayaklandıracaksınız, kan govdeyi goturecek, bu tertibinizi de Sultan Abdulhamid’e boca edeceksiniz. Yani tezgahınıza kurban gidecekı..”

Rıza Tevfik baska tarafa bakarak cevap verdi:
“Siyasette boyle seyler olur!”

Fehmi sert bir sekilde ayaga kalktı:
“Olur ama acı olur! Vah memleketim, vah insanlarım!”

Yayın Tarihi 2011-07-05
ISBN 9944118439
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.