Mahir Cayan’ın Hayatı ve Fikirleri

Yazar: Tarkan Tufan

NOKTA YAYINLARI

Mahir Cayan, Turkiye devrim tarihinin en radikal teorisyen ve eylemcilerinden birisidir. 1960’lı yıllarda, henuz universiteye yeni basladıgı yıllarda atıldıgı mucadelesi, 26 yasındayken Tokat’a baglı Kızıldere koyunde ugradıgı jandarma baskınıyla sona ermistir. Kısa suren hayatı, onun Turkiye tarihi icerisinde yadsınamaz bir yer edinmesine engel degildi; zira Cayan olumune dek olusturdugu devrimci teorileriyle ve ortaya koydugu devrimci pratikle, milyonlarca yoksulun ve emekcinin hayatında silinmez bir iz bırakmayı basarmıstı.Bugun onlarca legal-illegal parti, orgut ya da politik cevre onun tezlerini dogrudan ya da yorumlayarak kendisine mal etmekte, onun mirasına sahip cıkmaktadır.

Ulke iktidarlarının gozunde basıbozuk ve tehlikeli bir terorist olan Cayan’ı bu kadar sevilen bir ‘dogal onder’ konumuna getiren sey nedirı Ihtimal ki bu sorunun yanıtı, Cayan’ı yazılarında yogun bicimde ortaya koydugu "baska bir dunyaya" duydugu sarılmaz inanc ve tutkusudur. Kendisini toplumun en alt kesimiyle ozdeslestirmeyi basarmıs bir onderdir Cayan. Aclıgı, yoksullugu ve baskıyı tavizsiz bir kararlılıkla mahkum etmis, "guzel gunler gormenin" hayalini milyonlarca ezilenin meselesi haline getirmeyi basarmıstır. Devrimci anlayısı, hayatının sonlarına dogru onu kacınılmaz bicimde silahlı catısmalara suruklese de Cayan ozgurce ve insanca yasama kavgasının, yasam sevincinin en onde giden neferlerinden birisi olmustur.

Bu eser, Mahir Cayan’ı derinlemesine bir teorik incelemeyi ya da hayatını bir destan havasında vermeyi amaclamıyor. Kitabın asıl hedefi Cayan’ı devrimci teorilerine goturen yol uzerinde hangi etkenlerin oldugunu tespit ederek bu etkenleri kısaca ortaya koymak. Sadece Turkiye degil, Dunya devrim tarihinde esaslı bir yere sahip olan Cayan’ı en insani ve yalın haliyle okumak isteyenlere.

Yayın Tarihi 2007-07-05
ISBN 9944174329
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.