Magaradaki Uc Arkadasın Duası (Vcd)

Yazar: SEMERKAND YAYINCILIK

Bu cizgi filmin konusu Hadis-i Serifler’den alınmıstır.
Ibni Omer (r.a.) anlatıyor: "Resulullah (SAV) buyurdular ki:
"Sizden once yasayanlardan uc kisi yola cıktılar. (Aksam olunca) geceleme ihtiyacı onları bir magaraya sıgındırdı ve icine girdiler. Dagdan (kayan) bir tas yuvarlanıp, magaranın agzını uzerlerine kapadı. Aralarında: "Sizi bu kayadan, salih amellerinizi sefaatci kılarak Allah’a yapacagınız dualar kurtarabilir! dediler. Bunun uzerine birincisi soyle dedi:
"Benim yaslı, ihtiyar iki ebeveynim vardı. Ben onları cok kollar, aksam olunca onlardan once ne ailemden ne de hayvanlarımdan hicbirine yedirip iciremezdim. Bir gun agac arama isi beni uzaklara attı. Eve dondugumde ikisi de uyumustu Onlar icin sutlerni sagdım. Hala uyumakta idiler. Onlardan once aileme ve hayvanlarıma yiyecek vermeyi uygun bulmadım. Derken safak soktu:
"Ey Allahım! Bunu senin rızan icin yaptıgımı biliyorsan, bizim yolumuzu kapayan su tastan bizi kurtar!"
Tas bir miktar acıldı. Ama cıkacakları kadar degildi. Ikinci sahıs soyle dedi:
"Ey Allahım! Benim bir amca kızım vardı. Onu herkesten cok seviyordum. Ondan kam almak istedim. Ama bana yuz vermedi. Fakat gun geldi kıtlıga ugradı, bana basvurmak zorunda kaldı. Ona, kendisini bana teslim etmesi mukabilinde yuz yurmis dinar verdim; kabul etti. Arzuma nail olacagım sırada:
"Allah’ın muhrunu, gayr-ı mesru olarak bozman sana haramdır!" dedi. Ben de ona temasta bulunmaktan kacındım ve insanlar arasında en cok sevdigim kimse oldugu halde onu bıraktım, verdigim altınları da terk ettim. Ey Allahım, eger bunları senin rızayı serifin icin yapmıssam, bizi bu sıkıntıdan kurtar. "Kaya biraz daha acıldı. Ancak onlar cıkabilecek kadar acılmadı. Ucuncu sahıs dedi ki:
"Ey Allahım! ben isciler calıstırıyordum. Ucretlerini de derhal veriyordum. Ancak bir tanesi [bir farak pirincten ibaret olan] ucretini almadan gitti. Bende onun parasını onun adına isletip kar ettirdim.
Oyle ki cok malı oldu. Derken (yıllar sonra) cıkageldi ve:
"Ey Abdullah, bana olan borcunu ode! dedi. Ben de:
"Butun su gordugun sıgır, davar, deve, koleler senindir. Git bunları al gotur!" dedim. Adam:
"Ey Abdullah, benimle alay etme!" dedi. Ben tekrar:
"Ben kesinlikle seninle alay etmiyorum. Git hepsini al gotur!" diye tekrar ettim. Adam hepsini aldı goturdu.
"Ey Allahım, eger bunu senin rızan icin yaptıysam, bize su halden kurtulus nasip et!" dedi. Kaya acıldı, cıkıp yollarına devam ettiler."

Yayın Tarihi 2006-01-01
ISBN 3222251613
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.