Leonis & Bir Dunyanın Merkezindeki Sehir: Istanbul 1914-1922

Yazar: Yorgos Theotokas

ISTOS

Iki Dunya Savası arasındaki Yunan Edebiyatı’nın Kucuk Asya kokenli en onemli ustalarından biri olan Yorgos Theotokas’ın Leonis’i, kendini ve kentini tanımanın, buyumenin, ogrenmenin, acının, askın, kaybın, savasın ve yuzyılının hastalıgının cercevesini cizdigi ozyasamoykusunun sınırlarında gezinen bir basyapıttır.

Ana karakterleri, ilkgenclige henuz adımını atmıs Leonis ve onun hayatının merkezinde yer alan Istanbul –Rumların, Yunanların, Taksim Bahcesinin, cocukluk oyunları ve genclik ulkulerinin, isgal yahut kurtulusun, gundeligin masalsılıgı ile Tarih’in acımasızlıgı ikileminde yarılan bir kaderin evsahibi Sehir– olan bu roman, 100. sene-i devriyesinde, Kucuk Asya Cografyasının kaderini degistiren 1914-1922 donemine insani bir tanıklık sunuyor.

Leonis’in Turkcedeki bu yeni baskısı, cevirmen Damla Demirozu’nun itinalı yeniden okuması ve notları, Gec Donem Osmanlı Tarihcisi ve Fransız Anadolu Arastırmaları Merkezi arastırmacılarından Nikos Sigalas’ın yol gosterici onsozu ve yazarın aile albumunden fotograflar ve Mutareke donemi Istanbul’undaki yabancı askerleri tasvir ettigi renkli resimlerinden olusan albumle birlikte kapsamlı bir yan okuma malzemesi iceriyor.

Hayattan geriye kalan surgun, surgunden geriye kalan sukut olmasın diye!

Cevirmen: Damla Demirozu
Yayın Tarihi 2013-09-26
ISBN 6054640157
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 280
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12 x 16.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.