Latin Amerika’yı Anlamak

Yazar: Aylin Topal

YORDAM KITAP

Latin Amerika’nın siyasi gundemini, 1990’ların sonlarından itibaren halk isyanları, kitlesel ayaklanmalar, genel grevler ve sokak eylemleri belirledi. Isci sınıfı ve halk devrimleri sayfasının kapandıgına dair tezlerin pratik bir tekzibi de olan bu gelismeler, dunya ve Turkiye solunda buyuk bir umut ve iyimserlik yarattı.

Bu heyecanlı ilginin, en azından Turkiye acısından, sogukkanlı ve etraflı bir analizle tamamlandıgını soylemek ise guctur. Gelismeleri derinlemesine ele alan kuramsal calısmaların boslugu hissedilmektedir.

Kıtadaki entelektuel ve politik ortamı dogrudan gozleme sansına da sahip olan Aylin Topal’ın hazırladıgı bu kitapta, Latin Amerika’daki surecin sogukkanlı, nesnel, derinlikli bir tahlili amaclanıyor. Latin Amerika’daki yukselisin ortak ozellikleri, tarihsel kaynakları, ulkelere gore farklılasmaları ve sosyalizm acısından olanakları, sınırlılıkları ve sorunları irdeleniyor.

Kitabın girisinde, genel bir tarihsel panorama veriliyor ve Turkiye ile aydınlatıcı karsılastırmalar yapılıyor. Latin Amerika’daki sol iktidarlar kendilerini sosyalist olarak niteleseler de, politikaları ve toplumsal hareketlerle olan iliskileri bakımından birbirlerinden cogu durumda koklu bicimde ayrısıyorlar. Bu ayrısmaların ve farklı siyasi konjonkturlerin analizi, Venezuella, Bolivya, Arjantin, Brezilya, Sili ve Meksika deneyimlerini tartısan yazılarda yapılıyor.

Yayın Tarihi 2008-05-20
ISBN 9944122334
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.