Latin Amerika’da Isyanın Tarihi

Yazar: Kollektif

UTOPYA YAYINEVI

“…XXI. yuzyıl baslangıcında neo-liberal kuresel piyasa ekonomisinin yoksullugu ve dıslanmayı derinlestirip yaygınlastıran, yerkure kaynaklarını geri donussuz bicimde yagmalayıp dogayı tuketen dayatmaları karsısında, Latin Amerika’nın isyanını yakından izlemeliyiz. Bu isyanın bir ‘tarihi’ oldugunu, kendi tarihinin suregenlik ve kopus dinamikleri icerisinde o bereketli topraklarda yeniden ve yeniden boyverdigini hic mi hic aklımızdan cıkartmadan…
Kuresel piyasa ekonomisinin hepimizi donusturmeye cabaladıgı ‘seyir toplumu’nun en onemli zaaflarından biri ‘belleksizlik/belleksizles(tiril)me’ cunku. Bu belleksizles(tiril)me, kimilerine ‘Emek, sınıf, sosyalizm, devrim, kamulastırma, demokrasi, milliyetcilik, ulusalcılık, bagımsızlık gibi butun hayatımızı belirleyen sozcuklerin anlamı degisti,’ dedirten bir ‘yenilikcilik’ tutkusu kılıgında dolasıyor aramızda simdilerde. Bellegimizi kendi ellerimizle silisimiz, insanlasmaya deggin her kavramımızı, her ozlemimizi (‘eskidi’ diyerek) piyasa tanrılarının onune fırlatıp atısımız, bizi yetilerimizin en insani olanından, ‘yapabilme’ yetimizden soyuyor oysa.
Bu kitapta Latin Amerika’nın iki yuzyıllık isyan tarihi -onderlerinin agzından- okura sunulurken, kıta yoksullarının somurgecilige, emperyalizme ve gunumuz neo-liberal kapitalizmine karsı surdurdugu kesintisiz baskaldırının kose taslarını veriliyor – ulke ulke ve kronolojik dizini icerisinde. Latin Amerikalı devrimcilerin satırlarını okurken, Ispanyol somurgeciliginin amansız dusmanı Simon Bolivar’ın, Perulu komunist Carlos Mariategui’nin antiemperyalizminde yeniden hayat buldugunu; Meksikalı koylu isyancı Emiliano Zapata’nın, Nikaragualı gerilla onder Carlos Fonseca’nın agzından bize seslendigine; Flora Tristan’ın egemenlere olan ofke ve nefretinin Kuba’da Haydee Santamaria’nın da aralarında bulundugu gerillaların baskınıyla Moncado Garnizonu’nun duvarlarında patladıgına tanık oluyoruz…”

Derleyici: Sibel Ozbudun
Yayın Tarihi 2008-04-14
ISBN 9756361702
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 552
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.