Laserin Hikayesi & Bir Bilimcinin Maceraları

Yazar: Charles H. Townes

BOGAZICI UNIVERSITESI YAYINEVI

Bu kitap, laser hakkında bir populer bilim kitabı olmaktan daha fazlası; yirminci yuzyılın en buyuk kesiflerinden ve icatlarından birini yapan bir bilimcinin otobiyografisidir.

1964 yılında Nikolai Basov ve Alexander Prokhorov ile birlikte Nobel Fizik Odulu’nu alan Charles H. Townes’in hikayesi, alısılmadık bir bilimsel kariyeri iceriyor. Laserin hikayesini kendi hikayesiyle birlikte anlatmayı ozellikle tercih etmis, bunun sebebi de artık cagımızda bilim ve teknolojinin gelisiminin, insan iliskilerine ve karsılıklı etkilesimlere sıkı sıkıya baglı olması. Laser gibi onemli bulusların gerceklestirilmesi, yalıtılmıs fikirlerden degil bilimsel sosyal cevrelerden, meraktan, mucadeleden, bilmecelerden ve farklı pek cok kisinin etkilesiminden doguyor. Hukumet, askerler ve dısisleri ile olan iliskiler de hikayenin onemli bir parcasını olusturuyor, zira yirminci yuzyılla birlikte bilimciler bu tur iliskilerde giderek daha cok yer almaya baslıyor.

Bu kitapta anlatılanlar, bilimsel fikirlerin nasıl ortaya cıktıgını ve gunumuzde bilimin nasıl yapıldıgını gostermesi bakımından son derece onemli. Ayrıca kitabın Turkce baskısının laserin kesfinin ellinci yılının kutlandıgı bir yıla rastlaması da hos bir tesaduf.

Cevirmen: Kuthan Yelen
Yayın Tarihi 2010-04-08
Orjinal Adı How The Laser Happened Adventures of a Scientist
ISBN 6054238231
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 269
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.