Kuzey Esintileri

Yazar: Peter Curman

BERFIN YAYINLARI NE ALIRSAN

Peter Curman, 1941 yılında Stokholm’da dogdu. 1962 yılında edebiyat ogrenimim tamamladı. 1965 yılında ilk siir kitabı yayımlandı. "R" Gazetesi’nin redaktorlugunu, Stockholm ve Aftonbladet gazetelerinin kultur sefligini yaptı. 1987-1995 yılları arasında Isvec Yazarlar Birligi Baskanı’ydı. Simdi ise aralarında Isvec Yazarlar Birligi’nin de bulundugu 17 meslek kurulusun semsiye orgutu, Isvec Sanat ve Yazın Emekcileri Orgutu’nun Baskanı Salt yazarların, kultur ve sanat emekcilerinin sorunlarına iliskin etkin savasımı ile degil, ulusal ve uluslararası olaylara sessiz kalmayan, aydın sorumlulugunun gereklerini yarini getiren, duyarlı bir ozan olmasıyla da tanınıyor. Istanbul’da 2003 yılı baslarında iki kez Irak’la ilgili barıs gosterilerine 2003 yılı sonunda da Kıbrıslı Turk ve Rum yazarların Kibrisin ilgili toplantılarına katıldı.
Turkiye, Yunanistan, Kıbrıs ve Ege adalarını adım adım gezmistir ve rehberlik yapmıstır Curman’ın on bes siir kitabı ve bir romanı var.
Abdullah Gurgun

Okuyucu tanık olacaktır: Taptaze bir siirdir Peter Curman’ın siiri. Praksis’ten dogan, doga sevgisiyle de, kent sevgisiyle de dolu, ironiyi elden bırakmayan, sozcuklerin hareketini uysallastıran, yumusatılmıs, beyinde yogrulmus bir Isvecce’nin yarattıgı yeni yasam ve duyus alanlarıdır bu siirler. Ogretmenlik etmeksizin Eski Yunan bilgelerine de uzanan, politikadan kopmayan, ama bunu bagırmaksızın, sadece icimize duygu ve imge yoluyla sızarak yapan, gundelik temalarda sozcukleri harmanlayıp sasırtan, onları yontarak bizini duygu alanlarımıza -bunları genisletmek icin- suren bir siir. Cagdas, guncel, patetik olmaksızın duygusal bir siir. Tarihin ve gecmis kultur kalıtının tasıdıgı yukun farkında, ama bunları ne siirine, ne de okuyucusuna yuk yapmayan yalınlıkta sunuyor.
Demir Ozlu

Cevirmen: Abdullah Gurgun
Yayın Tarihi 2004-01-16
ISBN 9756680423
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 133
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.