Kutsal Yolculuk Hac & Kartpostallarla Hac Yolu

Yazar: M. Murat Kargılı

DENIZLER KITABEVI

Gecmiste Rıhle-i Kebir, Sefer-i Saadet gibi isimlerle de adlandırılan hac yolculugu ilk donemlerinden 19. yuzyılın sonlarına kadar genellikle kervanlarla yapılmıstır. Bir dinin etrafında toplanmıs degisik dilden ve ırktan yaya, at veya deve sırtında hayatlarının en buyuk manevi arzusunu gerceklestirme gayesiyle Mekke’ye dogru ilerleyen on binlerin olusturdugu bu kervanlar idare, guvenlik ve finansmanlarıyla adeta hareket eden birer sehirdiler. Kervanlar, cıktıkları ulkenin hukumdarı tarafından organize ve finanse edilirlerdi. Haccın Muslumanlar icin buyuk bir onem arz etmesinden dolayı hem Muslumanlara hizmet ederek sevap kazanma, hem de siyasi otoritelerini saglamlastırma gayesiyle Islam hukumdarları ve halifeleri hac yollarına ve kervanlarına ozel bir ilgi gostermislerdir. Yollara su kaynakları ve kaleler kurmuslar, kervanları urban (col Arapları, bedeviler) saldırılarına karsı askeri kuvvetlerle desteklemislerdir.

Hava ve yol kosulları, cıkıs noktası gibi faktorlere baglı olarak en az altı ay alan, daglar, denizler, coller asılarak yapılan bu yolculuk, icinde hastalıklar, olumler, aclık, susuzluk, asırı sıcak, asırı soguk, urban saldırıları gibi bircok tehlike barındırırdı. ‘Geleneksel hac’ olarak adlandırılan bu tarz hac zahmetli, cileli ve onemli bir bolumu yolda gecen bir ibadetti.
19. yuzyılın sonlarına dogru, Batıdaki sanayi devrimiyle ortaya cıkan teknolojik gelismelerin seyahat araclarını da etkilemesiyle, demiryolları ve buharlı gemiler yavas yavas kervanlara alternatif olmaya basladılar.

On uc asırdan fazladır savaslara, afetlere ve salgın hastalıklara direnen hac, insanlık tarihinin kesintisiz suregelen tek dini rituelidir. Dini iceriginde en ufak bir degisimin olmamasına ragmen, gectigimiz asırda fiziki yapısında meydana gelen degisiklikler, 13 asrın toplamında yasananlardan daha fazladır. Gunumuz hacıları birkac saatlik bir ucusla, gundelik yasamın icinden bir anda kopup, hicbir tarihi gecmisi olmamıs gibi duran mubarek sehirlerde, kendilerini yogun bir manevi havanın icerisinde buluveriyorlar. Yuzyıllar once Kabe’yi ilk gordugunde bir hacının hissettikleriyle bugunku arasında en ufak bir fark olmamasına ragmen, yıllar suren biriktirme, aylar suren yolculuk ve bir dolu cileyle elde edilen “hacı” unvanının gunumuzde artık cok daha kolay elde edilebilir oldugu bir gercektir. Iste bu kitap, butun bu degisimler yasanmadan evvelki haccı kartpostallar aracılıgıyla gozlerde canlandırabilmeyi amaclamaktadır.

Yayın Tarihi 2014-05-08
ISBN 9944264495
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE,INGILIZCE
Sayfa Sayısı 306
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 28.5 x 28.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.