Kurt Kimliginin Olusum Sureci

Yazar: Naci Kutlay

DIPNOT YAYINLARI

Kurtler uzerine yazdıgı baska kitaplarından da tanıdıgımız Naci Kutlay’ın elinizdeki calısması, Turkiye’nin degismez gundemi "Kurt sorunu"nu tarihsel bir perspektiften gormemizi saglıyor. Kitap, gec Osmanlı ve erken Cumhuriyet donemlerinde, baska etnik gruplarla birlikte kimliklerinin ayırdına varmaya baslayan Kurtlerin Turkiye’nin modernlesme surecinden nasıl etkilendiklerini ve bu sureci nasıl etkilediklerini ayrıntılı veriler sunarak isliyor. Kurt kimlik hareketinin bir arkeolojisi oldugunu rahatlıkla soyleyebilecegimiz kitapta, Kurtlerin, modern tarih boyunca cıkardıkları gazete ve dergilerin yanı sıra kurdukları cemiyetler hakkında da onemli bilgiler yer alıyor. Bu ozelligi de kitabı alanında vazgecilmez bir kaynak haline getiriyor.
Etnik ve ulusal kimligin olusumunu yapısal ve konjonkturel faktorlerle iliskiselligi ile birlikte Kurtlerin tecrubesi uzerinden tartısan Naci Kutlay, konuya iliskin belli baslı kuramsal yaklasımları da bu pratikle mukayese ediyor.
Kitap, ayrıca, Turkiye’nin bir baska ‘otekisi’ Ermenilerin Kurtlerle olan iliskilerini, Ermeni kimliginin olusumunun Kurt kimligine etkisini ve Kurtlerin Ermeni katliamlarında oynadıkları rolu nedenleri ve tarihsel baglamıyla birlikte sunuyor.

Yayın Tarihi 2012-02-16
ISBN 6054412433
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 424
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.