Kuresel Cagda Siyasal Sosyoloji & Devlet ve Topluma Giris

Yazar: Berch Berberoglu

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

Berch Berberoglu’nun Kuresel Cagda Siyasal Sosyoloji isimli bu kitabı, Ortadogu, Afrika ve Latin Amerika gibi az gelismis ulkelerin bulundugu topraklardan Avrupa’ya, cesitli toplumsal cercevelerde sınıfın dogasını ve siyasetin toplumsal temellerini inceleyerek, devlet ve toplumun tarihi surecteki kokenlerinin, gunumuzdeki dogasının, gelisiminin ve degisiminin elestirel bir analizini sunuyor.

Bu kitap, cagdas kuresel kapitalizm anlayısının analiziyle, kuresel kapitalist sistemin gunumuzde karsı karsıya oldugu krizi acıklıyor. 20. yuzyılda ortaya cıkan toplumsal hareketlerden, Rusya’daki sosyalist devrime, Arap Baharı gibi son donemde meydana gelen toplumsal hareketlere de deginilerek, gecmisten gunumuze, kapitalist devlet duzenine karsı mucadele veren toplumsal hareketleri inceleniyor.

Berberoglu, klasik ve cagdas siyaset ve devlet teorilerini acıkladıgı bu eserinde, aynı zamanda gunumuzun onemli siyasal meselelerine detaylı bir sekilde deginerek, bunlarla guc ve siyaset alanında yapılan calısmalar arasında bir baglantı kuruyor. Siyaset sosyolojisi alanındaki calısmalarda islenen temaların kuramsal analizleriyle, sınıf ayrımının belirgin oldugu toplumlarda devletin rolunu ve siyasal gucu acıklamak icin hayati onem tasıdıgını vurguladıgı sınıfsal iliskileri inceliyor.

Yayın Tarihi 2014-05-03
Orjinal Adı Polıtıcal Socıology In A Global Era An Introductıon To State And Socıety
ISBN 6053993353
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 237
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.