Kuran Ansiklopedisi 30 cilt takım

Yazar: Prof. Dr. Suleyman Ates

YENI UFUKLAR NESRIYAT

Uzun zamandan beri Kur’an’ın getirdigi dini ve evrensel prensiplerin, katmalardan arındırılarak, sade bir Turkce ile halkımıza sunulması gerekiyordu. Yuce "Kur’an’ın Cagdas Tefsiri" adlı eserimizin tamamlanmasının ardından, A’dan Z’ye butun Kur’an konularını iceren kapsamlı bir eser hazırlama zorunlulugunu hissediyorduk. Bu, oyle bir eser olmalıydı ki okuyucu, Kur’an’ın icerdigi konular hakkında, baska bir kitaba muhtac olmadan doyurucu bilgi sahibi olacak ve boylece Kur’an’ın getirdigi Islamı tam anlamıyla ogrenmis bulunacaktı.

Gerci ‘Yuce Kur’an’ın Cagdas Tefsiri’, Kur’an ayetlerini sade bir uslub ve bilimsel bir metotla okuyanlara sunuyordu ama herhangi bir konu hakkında yeterli bilgi sahibi olabilmek icin 12 cildi karıstırmak gerekiyordu. Cunku cesitli konular, Kur’an’ın cesitli surelerine serpistirilmis vaziyettedir. Bir tek konunun butun boyutlarını ogrenmek icin butun Tefsiri gozden gecirmek gerekir. Buna da herkesin vakti olmaz. Bundan dolayı Kur’an’ın cesitli konularını, alfabetik bir sıra ile inceleyen bir esere ihtiyac vardı. Tefsiri okuyan bir bilim adamı da boyle bir eserin yazılmasına ihtiyac bulundugunu bize hatırlatmıs: "Acaba bu Tefsiri, konularına gore yeniden yazamaz mısınızı O zaman Kur’an uzerinde arastırma yapacaklar icin buyuk bir kolaylık saglamıs ve boylece cok buyuk bir hizmet gerceklestirmis olursunuz." demisti.

Iste bu ihtiyacı karsılamak ve bu alanda bir boslugu daha doldurmak uzere, Arapca "et-Tefsiru’l-mavdu’i" denilen konulu Kur’an Tefsirine baslamıs bulunmaktayız.
Kur’an’da konuların ele alınıp acılımı bakımından sure ve ayetlerin inis tarihi, yani nuzul sırası cok onemlidir. Cunku Kur’an, once bir konuya kısa isaretler yapar, bu veciz ifadeler veya isaretler, daha sonra inen surelerde degisik soylemlerle acılım gosterir. Bu tesbit edildigi takdirde Kur’an dusuncesinin gelisme seyri daha iyi anlasılır ve Mesajın ruhunu, dogrultusunu, temel amacını daha iyi kavramak mumkun olur.

Iste bu amaca ulasabilmek icin ayetleri, surelerin inis sırasına gore duzenleyip acıklamaya calıstık.
Allah’ın izniyle, 30 cilt olarak planladıgımız "Kur’an Ansiklopedisi" adlı eserimizin 27 cildi basılmıs olup 3’u de baskıdadır.

"Kur’an’da Evlenme ve Bosanma", "Kur’an’da Semantik", "Kur’an’da Hz. Musa", "Yusuf Kıssası" vb. gibi alanlarda spesifik konu tefsiri sayılabilecek eserler yazılmıstır. Ama basından sonuna butun Kur’an konularını isleyen ansiklopedik bir tefsir, bugune dek yazılmamıstır.

Bu bakımdan bu ansiklopedik Tefsirimizin bir ornegi yoktur. Tarihte ilk defa bu eseri yazmayı bize ilham ve lutfeden yuce Allah’a binlerce hamd-u sena, Kur’an’ın mubelligi olan Elcisine salat ve selam olsun.

Ana maddeler, yaklasık 1200’u bulmaktadır. Tali maddelerle birlikte Ansiklopedi’nin icerdigi madde sayısı 2000’i gecer.

Kur’an Ansiklopedisi, Islamın temeli olan Kur’an’ın temel konularını inceleyip Islamı ana kaynagından dogru ve derinlikli ogrenmek isteyen herkes icin vazgecilmez, essiz ve tamamen ozgun bir eserdir.

Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi 1. Hm. Kagıt

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.