Kur’an Tefsirinde Tarihselci Yontem

Yazar: Yrd. Doc. Dr. Recep Demir

HIKMETEVI YAYINLARI

Kur’an, Islam tarihi boyunca ictimai, edebi, hukuki, felsefi, tasavvufi ve pozitif bilimler acısından degisik sekillerde yorumlanmıstır. Bu anlama ve yorumlama farklılıkları zengin bir tefsir literaturunun dogmasına neden olmustur.

Modern donemlerde bu farklı yorumlama tarzlarından birisi de nassların “metin-tarih” iliskisi duzleminde ele alınarak yorumlanması seklinde olan tarihsel yorumdur veya tarihselci yontemdir. Yazar bu kitabın Kur’an’a "tarihselci yaklasımı" tenkiidi bir metodla incelemektedir.

Kur’an’ı anlama ve yorumlamaya calısan bir insanın, zihnindeki Kur’an tasavvuruyla yaptıgı yorum arasında sıkı bir iliski vardır. Kur’an, Musluman icin hem bir bilgi kaynagı hem de inanca konu bir kitaptır. Bir metne iman etmek, o metinle inanan kisi arasında diger metinler arasında olmayan turden bir iliskinin var oldugu anlamına gelir. Musluman icin yasamın realiteleri ne kadar onemli ise, imana konu olan kitap da o kadar ve hatta daha fazla onemlidir. Kur’an’ı devre dısı bırakma anlamına gelebilecek ve izafi konuma indirgeme ihtimali dogabilecek hicbir yorum ve yontem saglıklı degildir.

Yazar tefsir tarihi gelenegi icinden konuya bakarak Kur’an’a yaklasım ve yorumlamaya iliskin modern zamanlardaki bu tur sakıncalara dikkat cekmektedir.

Yayın Tarihi 2013-10-21
ISBN 6053510864
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 328
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.