Kur’an-ı Kerim ve Incil’de Dabbetu’l Arz ve Mesih Isa

Yazar: Sinasi Huner

OZAN YAYINCILIK

"O soz baslarına geldigi (Kıyamet yaklastıgı) zaman, onlara yerden bir dabbe (Mahluk) cıkarırız da, bu onlara insanların ayetlerimize kesin bir iman getirmemis olduklarını soyler."

Kıyamet konusu, tum kutsal kitaplarda bas konu edilmis ve bircok ayetle ve ornekle de anlatılmıstır.

Tum bu anlatımlarda birbirine benzer yonler bulundugu kadar, birbirinden ayrılan taraflar da goze carpmaktadır.

Ancak kutsal kitap metinleriyle ilgili cesitli yuzyıllarda ortaya konan yorumlarda, bazı bilgiler ve kavramlar birbirlerini desteklemek bir yana, daha cok yorumu ortaya koyan yazarı baglayan cesitli tezatlar ortaya cıkmıstır.

Gunumuzde sıkca tartısılan kıyamet olgusu ve bu konuya baglı diger bazı konular, cesitli kesimlerden bilimadamlarınca cokca tartısılmasına karsın, ozellikle bazı noktalarda kesin bir ittifak saglanamamıstır. Kuran-ı Kerim’de Neml Suresi 82. ayette gecen ve bu kitabın ana konusunu olusturan "Dabbe" de bu tartısmalı kıyamet senaryolarının ana parcalarından biridir.

Kitap butun olarak Kıyamet senaryoları ve bu senaryolarla ilgili cesitli tartısmaları dillendirmekle birlikte, asıl cozumlenmesi gereken konu olarak "Dabbetu’l Arz" vakasını one cıkarmakta ve bu kavramı cesitli boyutlarıyla ele almaktadır.

Yayın Tarihi 2013-03-12
ISBN 9757891924
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.