Kur’an’da Ahlak İlkeleri / Tevrat Zebur ve İncil’le Mukayeseli Bir Çalışma

Yazar: Dr. Celil Kiraz

EMİN YAYINLARI

İslâmî ilimlerin temel kaynağı olan Kur’ân, İslâm ahlâkının da en önemli kaynağı durumundadır. Bu yüzden Kur’ân’ın ahlâk konusuna bakışını tespit ettiğimizde, İslâm’ın konuya bakışını da büyük oranda belirlemiş oluruz. Hz. Peygamber’in söz ve uygulamaları, Kur’ân’ın yorumlanması ve hayata geçirilmesinden oluşmaktadır. Nitekim Hz. Âişe, kendisine Hz. Peygamber’in ahlâkını soranlara, "Siz Kur’ân okumuyor musunuzı Onun ahlâkı Kur’ân idi." cevabını vermiştir. Ahlâk konusuyla ilgili olarak İslâm âlimleri tarafından sonraki dönemlerde yapılan açıklamalar da Kur’ân ve Sünnet’in yorumlanmasından ibârettir.
Elinizdeki çalışmanın temel hedefi, Kur’ân’da ahlâk konusuna genel olarak nasıl bakıldığını ve belli başlı ahlâk ilkelerinin neler olduğunu tespit etmek ve bu ilkeleri kategorilere ayırarak ahlâk konusuna Kur’ân açısından sistematik bir bakış ortaya koymaktır. Birinci ve İkinci Bölümlerde giriş mâhiyetinde verilen teorik bilgilerden sonra, Üçüncü, Dördüncü, Beşinci ve Altıncı Bölümlerde Kur’ân ahlâkı geniş bir şekilde incelenecektir.
Çalışmadaki ikinci hedefimiz de, Kur’ân’da var olan ahlâk ilkelerine, önceki kutsal kitaplarda nasıl bakıldığını tespit etmek ve aradaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Bu yapıldığı zaman, Kur’ân ahlâkının vahiy geleneği içerisinde nasıl bir yere oturduğu da ortaya çıkmış olacaktır.

Yayın Tarihi 2007-06-26
ISBN 9944404037
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 413
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.