Kulturel Kuramda Anahtar Kavramlar

Yazar: Andrew Edgar

ACILIM KITAP

·Kulturu hangi kavramlardan hareketle anlayabilirizı
·Kulturel Kuram, kulturun hangi yonlerinin incelenmesini esas alırı
·Kulturel Kuram, kultur vakıalarını nasıl kuramsallastırırı

Kultur kelimesi ne anlama gelir diye bir soru soracak olsak, kacınılmaz bicimde farklı farklı muhtemel cevaplar aklımıza gelir ve bunlar da sıklıkla bizim boyle bir soruyu sorus tarzımıza baglı olarak degisir. Kulturel kuram, kendi arastırma alanı olarak, fiilen olmasa da en azından prensipte, kulturun butun yonlerinin incelenmesini esas alır. Su halde kulturel kuram, "kultur" kelimesiyle alakalı bir anlamlar cesitliliginin dogrulugu kendinden menkul sekilde one surulmesiyle baslar.

Fakat bu eserde daha ziyade kulturel kuramı kendi tarihsel ve entelektuel baglamında cok daha saglam bir sekilde konumlandırılmasının onemini savunulmaktadır. Bunu yaparken, daha kusursuz bir dusunumselligi ve akademik calısma konusundaki Ortodoks, pozitivist yaklasımlara muhalefet etmeyi kolaylastırmak mumkun olabilir. Bu belki de kulturel kuramın tam anlamıyla ne tur bir disiplin oldugu sorusunu sormak demektir; ve farklı bir (anti-) disiplin olmaktan ziyade cesitli disiplinlerde (sosyoloji, antropoloji, felsefe, muzikoloji ve edebi elestiri dahil) yasanan dinamizme isaret edebilecegini one surmek demektir. Su halde kulturel kuram, yirminci yuzyıl boyunca akademik calısma konusundaki Ortodoks yaklasımlara karsı ortaya atılan kusku ve elestirilerin toplamına isaret eden bir sey olarak cok daha uygun bicimde anlasılabilir.

Sonuc olarak, bu sozluk meydana getirilirken, sadece kulturel kuramda one cıkmıs anahtar kavramlarla sınırlı tutulmadı, buna ek olarak calısmanın kapsamı, bu kavramlara daha derin temeller ve entelektuel saglamlık saglayan kavramsal ve kulturel aracları dahil edecek sekilde genis tutulmaya calısıldı.

Cevirmen: Mesut Karasahan
Yayın Tarihi 2007-12-31
ISBN 9944105057
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 408
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15.5 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.