Kultur Politikaları ve Yonetimi (KPY) Yıllık 2012-2013

Yazar: Philipp Dietachmair

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

KPY Yıllık 2012/2013 sayısında kultur aktorlerinin kriz ortamlarının ortaya cıkardıgı degisim ve donusum sureclerinde nasıl bir rol oynadıkları, ne tur yenilikci stratejileri, yonetim ve politika araclarını devreye soktukları sorusunu odagına alıyor. Bugun kriz hem ekonomik ve hem de politik bir icerik tasıyor. Bir taraftan Avrupa ve ABD’de mali krizin tetikledigi ekonomik durgunluk ve onu izleyen kemer sıkma politikaları, obur taraftan 2011 yılında Tunus ve Mısır’dan baslayarak Libya ile devam eden ve hukumetlerin devrilmesine neden olan ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan politik kriz. Ister ekonomik ister politik olsun, Kuzey Afrika’dan ABD’ye, Ispanya’dan Yunanistan’a kadar pek cok ulkeyi etkileyen bu kriz durumunu niteleyen en onemli ozellik genis toplum kesimlerinin sokaklara ve meydanlara dokuldugu surekli bir eylemlilik halinin ortaya cıkmıs olması. Sivil toplum, New York’ta Zuccotti Park’ta ve pesi sıra dunyanın pek cok kentinde ve Istanbul’da Gezi Park’ında oldugu gibi, politikaya katılım aracı olarak kendini, kamusal alanda yaratıcı ve yepyeni bicimlerde sahnelemenin yollarını buldu ve bulmaya devam ediyor.
KPY Yıllık, bu dorduncu sayısında dunyada henuz tam ortasında bulundugumuz bu sivil toplumun politikaya katılım bicimini yeniledigi ortamda kultur-sanat cephesinden ne tur yaratıcı yonetim ve politika onerilerinin geldigini sorusturmak ve bu konudaki degerlendirmeleri toparlamak hedefiyle yola cıktı. Kuskusuz bu konu onumuzdeki sayılarda done done ele alınmaya devam edecek.
KPY Yıllık, her sayısında oldugu gibi acılısı bir bas makaleyle yapıyor. Bu yıl bas makale, Yudhishthir Raj Isar’ın KPY Konferansı’ndaki ‘Kulturun Ozerkligi: Eski bir Kavramı Yeniden Ele Almak’ baslıklı konusmasının metni. KPY Yıllık 2012/2013 sayısı ‘Kulturel Degisimin Onculeri’ baslıklı Dosya makaleleri ve soylesiler, ‘Diger Makaleler’, ‘Degerlendirmeler’ ve KPY’den yılın Onemli Haberler Seckisi bolumleri ile Avrupa’dan, Dunya’dan, komsularımızdan ve Turkiye’den kultur politikası ve yonetimine dair bircok tartısmayı ve konuyu gundeme tasımaya devam ediyor.

Yayın Tarihi 2014-01-24
ISBN 6053993278
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 178
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.