Kriz Kimlik ve Siyaset & Kuresellesme Yazıları

Yazar: Arif Dirlik

ILETISIM YAYINLARI

Sermayenin kuresellesmesi dunyanın gelecegini ne olcude degistirecek veya kuresellesmenin yeni aktorleri kimler olacakı Yeni sermaye merkezlerinin ortaya cıkısı, yeni paylasımlar nasıl gerceklesecek veya kuresel kapitalizmin alternatifi ne olacakı

Arif Dirlik, kuresellesme literaturunun uluslararası saygınlıktaki yazar ve akademisyenlerinden biri. Soguk Savasın bitimiyle yasanan donusumleri yorumladıgı yazılarında postkolonyalizm, kuresellesme, ulusasırıcılık, yer(li)ler ve modernitenin yeniden degerlendirilmesi gibi anahtar kavramlarla gecmise ve gelecege bakıyor. Sadece sosyalizmi degil moderniteyi de kucumseyen, gundem dısına cıkartan yargılara gercekten sukunetle yaklasarak onerilerde bulunuyor. Tarihe basvururken, yeni olarak gosterilenin gecmisteki bicimini ve gecirdigi evrimi irdeliyor.

Kuresellesme sadece kapitalist modernizasyonun yarattıgı sorunların cozumune neden olmadı, aynı zamanda, Soguk Savas’ın yerini cok sayıda bitimsiz sıcak savasa bırakmasıyla, gorunurde surekli olan bir krize de yol actı. Sosyalizmin gecen yuzyılda ortaya cıktıgı haliyle bir alternatif olarak inandırıcılıgını kaybetmesi de radikal bilincte bir kriz yarattı. Buna ragmen, tanık oldugumuz sey, sosyalizmi cekici kılan toplumsal idealler ve pratiklerin olumu degil, yeniden yapılanmasıdır.

Kriz, Kimlik ve Siyaset, kuresellesmenin kirli gecmisini anlatan onemli bir dusunurle tanısmak icin guzel bir fırsat.

Yayın Tarihi 2009-11-12
ISBN 9750507175
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 466
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.